Trecerea tuturor școlilor la învățământul online a ridicat problema susținerii tezelor, testări semestriale la română și la matematică. Decizia Ministerului Educației, după o consultare cu oamenii din sistem, a fost să renunțe în acest semestru la teze. Neașteptat, decizia a fost aplaudată și de elevi, și de profesori. Nu doar că le consideră un factor de stres, dar această lucrare semestrială care valora un sfert din medie, nici n-ar mai fi o metodă de evaluare potrivită pentru școala de azi. „Învățarea și evaluarea se produc zilnic”, nu doar semestrial, este opinia profesoarei de română Monica Halaszi.
Cum se adaptează de la o oră la alta un profesor care predă și la clasa a V-a, și la a XII-a?
Parlamentarii francezi au aprobat o nouă lege care ar criminaliza bullyingul și care oferă training special pentru profesori ca să prevină hărțuirea, scrie Euronews. Noul act legislativ ar putea să-i tragă la răspundere deopotrivă pe elevi și pe profesori, care pot primi o amendă de până la 45 de mii de euro sau trei ani în închisoare dacă victima nu a mai putut în urma incidentului să meargă la școală sau la serviciu mai mult de opt zile. Legea mai trebuie să treacă prin Senat.