Au fost premiați Elevii Anului 2022. Adolescenta de pe locul întâi luptă pentru o bibliotecă la ea în sat. „Pe mine mă motivează că vin din Vaslui”

Denisa Humă, o elevă de clasa a șaptea din Dumești, Vaslui este „Elevul implicat în comunitate” din acest an. Acesta i-a cerut primarului să renoveze biblioteca de la ea din comună și vrea să facă o campanie națională de donare de cărți pentru colegii ei. La ediția a V-a a Galei Elevului Reprezentant au fost premiați și profesori, părinți, reprezentanți ai ONG-urilor și ai autorităților locale.

04.06.2022

„Schimbarea nu vine niciodată dintr-un birou din București, de la nivel central. Schimbarea e în mâinile fiecăruia dintre noi”, și-a început discursul Robert Avram, președintele Consiliului Național al Elevilor, la cea de-a cincea ediție a Galei Elevului Reprezentant. Acesta a enumerat și câteva dintre problemele cu care se confruntă sistemul, în fața reprezentanților Administrației Prezidențiale și Ministerului Educației: subfinanțarea, lipsa transportului pentru elevi, curriculumul învechit, lipsa unor programe pentru combaterea depresiei și anxietății.

În replică, ministrul Sorin Cîmpeanu, prezent la eveniment, a promis că va susține ca 15% din bugetul consolidat de stat să revină educației și ca profesorii debutanți să primească salariul mediu pe economie.

La Gală au fost premiați cei mai implicați elevi, profesori, părinți, membri ai societății civile și pentru prima dată, și autorități locale.

Denisa Huma elevă Gala Elevului

„Fiecare dintre noi poate schimba ceva, copil sau adult”

Locul întâi la categoria „Elev implicat în comunitate” l-a luat Denisa Humă, o elevă de clasa a șaptea din Dumești, Vaslui, care face demersuri pentru a avea o bibliotecă în comună și pentru a convinge cât mai mulți colegi despre beneficiile lecturii. Povestea ei a fost prezentată, de Ziua Națională a Lecturii, pe 14 februarie, în Școala 9. Între timp, primarul din comună, fost cadru didactic, i-a devenit aliat și a promis că elevii vor avea din nou o bibliotecă în sat. „A spus că pentru început va pune un container încăpător în care să depoziteze cărțile. În viitorul apropiat m-am gândit să vorbesc cu dumnealui pentru a face o campanie de donare de cărți prin care oameni din toată țara să ne poată ajuta. Mă voi ocupa în iulie de asta”, a spus Denisa pentru Școala 9, după ce și-a primit premiul.

Fata, care vine dintr-o comună vasluiană, vede în locul natal o oportunitate: aceea de a deveni un vector de schimbare. „Se fac multe glume despre județul meu, dar mie nu mi-e rușine de județul din care vin pentru că am cunoscut o mulțime de oameni de aici care au ajuns cineva. Pe mine mă motivează că vin din Vaslui, mă ambiționează să fiu printre cei care vor să facă o schimbare”, a mai spus eleva care face parte din grupul de inițiativă locală al copiilor, creat de Organizația World Vision.

„Eu consider că fiecare dintre noi poate schimba ceva, copil sau adult, se poate și în România. Dacă ai voință și găsești în tine o motivație, poți reuși.” - Denisa Humă, locul I la Gala Elevului

La secțiunea Elev implicat în comunitate au mai fost premiați și Frigur Botond și Sisan Yunus-Amiri. La votul publicului a câștigat Alice Stoica. „Voluntariatul nu înseamnă o diplomă pe care o pui la dosar, e mult mai mult înseamnă implicare, să-l înțelegi pe cel de lângă tine și problemele din societate. Eu personal fost norocoasă să am o copilărie fericită, iar când am intrat în voluntariat, într-un centru de plasament și am văzut că realitatea poate arăta și altfel, m-a șocat am înțeles de ce trebuie să ne continuăm implicarea”, a spus pe scenă eleva votată de public.

„Profesorii de 10” și părinții „agenți ai schimbării”, premiați de elevi

La secțiunea „Profesor de 10”, locul întâi l-a obținut Daniela Lica, profesoară de informatică la Colegiul Național „I. L. Caragiale” din Ploiești. „Acum 33 de ani treceam din bancă la catedră și preluam grijile zilnice ale profesului, nu sunt puține, dar am avut șansa să simt energia elevilor și să-mi iau toată forța din pasiunea lor. Mă simt onorată pentru că reușesc să manageriez un centru de excelență. În lume, România se află pe locul trei în lume ca medalii la informatică. Voi ați adus-o în acest loc onorant”, a declarat cu emoție profesoara.

Au mai fost pe podium și profesoarele Teodora Crețeanu și Adina-Maria Popa, iar votul publicului i-a revenit lui Iulian Nicolaescu.

• La categoria „Părinte – agent al schimbării” au urcat pe podium Iuliana Constantinescu, Cristina Pavel și Luciana Rusu;
  • La secțiunea „Inițiative de succes în educație” au ajuns în finală Maria Popa de la Asociația Tinerilor Pedagogi din Sibiu, Ana Medeea Farcaș de la VOICE și Elena Denisa Rotaru de la Fundația Noi Orizonturi;
  • În cadrul categoriei Comunități locale prietene ale educației finaliștii au fost Gheorghe Damian din comuna Ciugud - Alba, Mădălina Armeanu din Moinești - Bacău și Cezar Baciu din orașul Iași.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

gala elevului, elevul anului 2022, consiliul national al elevilor