BAC PLANNER by Școala 9. Recapitulare la matematică: polinoame, integrale, volume elementare

Revenim cu forțe proaspete în prag de primăvară cu BAC PLANNERUL. Profesorul de matematică Ovidiu Bădescu v-a pregătit din nou lecții video explicative pentru a recapitula ușor și organizat materia de bacalaureat.

24.02.2024

de Ovidiu Bădescu, ilustrație: Simina Popescu

Ce am recapitulat până acum:

• În primul material, am parcurs conținutul aferent subiectului I, subiect din materia claselor a IX-a și a X-a: ecuații, mulțumi de numere, funcții, vectori, trigonometrie.
  • În a doua parte, ne-am uitat pe materia din care sunt compuse subiectele II.1 și III.1, de clasa a XI-a.

Ajungem acum la a treia secțiune, care cuprinde materia proaspăt învățată în clasa a XII-a.

Vă reamintesc:

E1) Parcurgeți toate video-urile săptămânii respective, luați-vă notițe ca și cum ați fi în clasă, înțelegeți ceea ce scrieți și eventual, puneți întrebări pe canalul de YouTube, vi se va răspunde;

E2) Înțelegeți problemele rezolvate de pe link-ul ce va apărea în primul comentariu în dreptul fiecărui video;

E3) Rezolvați problemele de pe link-ul ce va apărea în primul comentariu în dreptul fiecărui video;

E4) Testați-vă cunoștințele pe platforma gratuită Edu for Life.

Și foarte important: rezolvați cât mai multe teste!

Iată mai jos secțiunea a III-a de subiecte, împărțite pe săptămâni, cu video explicative, pentru a putea învăța organizat.

Săptămâna 1: 26 februarie - 3 martie

Săptămâna 2: 4 - 10 martie

Săptămâna 3: 11 - 17 martie

Săptămâna 4: 18 - 24 martie

Săptămâna 5: 25 - 31 martie

Săptămâna 6: 1 - 7 aprilie

Săptămâna 7: 8 - 14 aprilie

Săptămâna 8: 15 - 21 aprilie

Săptămâna 9: 22 - 26 aprilie

BAC PLANNER by Școala 9:

Dacă aveți o sugestie de articol, temă pe care să o abordăm sau o observație legată de acest material, vă rugăm să ne scrieți pe adresa redactie@scoala9.ro.

Ovidiu Bădescu

Ovidiu Bădescu este profesor de matematică la Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița și profesor asociat la Universitatea de Vest din Timișoara, Departamentul de Științe ale Educației, unde predă cursurile de „Matematica și  Didactica predării  matematicii”, și la Centrul Universitar UBB din Reșița, Departamentul de Științe ale Educației, unde predă cursul de „Strategii de dezvoltare a gândirii critice”. Când nu e la școală cu elevii, rezolvă pentru ei exerciții și probleme pe canalul său de YouTube, „Mate pentru toți”. A creat platforma Edu for Life, unde a adunat o comunitate de zeci de profesori și învățători care oferă meditații gratuite copiilor.

Simina Popescu

ilustratoare

Simina Popescu e ilustratoare, autoare de bandă desenată, și îi place să scrie. Romanul ei grafic de debut, Leap, un coming-of-age story queer, va fi publicat în 2024 cu Macmillan US, și recent a făcut tranziția spre a scrie non-ficțiune și proză scurtă. E pasionată de reprezentarea LGBTQIA+ în media contemporană și de povești despre intimitate și emoții profunde.

Bac bac_planner bacalaureat elevi examen