Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Ideo Ideis, festivalul care dă speranțe adolescenților din Alexandria: „Aici, nu sunt alte oportunități pentru noi“

Florinela Iosip, Foto: Eli Driu

La aproape un kilometru de casa lui Liviu Dragnea din Alexandria, în orașul văzut cu cele mai puține oportunități pentru un trai decent din România, zeci de copii și adolescenți învață cum să aibă încredere în ei și în cei din jur. Totul se întâmplă la Ideo Ideis, un festival de teatru și ateliere pentru tineri, care are loc de 16 ani în fiecare lună august.

26.08.2021

Examene finale. Dileme, bareme și sisteme

de Iulia Dromereschi. Ilustrație de Lucian Lupu / Argo

Examenele finale pentru absolvenții claselor a VIII-a și a XII-a se apropie. Primele două luni de vară se topesc într-un examen și nu putem să nu ne întrebăm cum vor funcționa profesorii, după alte câteva luni în care au trecut prin stresul adaptării la noi paradigme de predare, de multe ori de pe o zi pe alta.

10.06.2020

Nu am văzut soluții clare, am văzut doar declarații!

de Antonia Pup, președinte al Consiliului Național al Elevilor

Pandemia aceasta ne-a făcut să realizăm că, dacă încerci să îi mulțumești pe toți, de fapt, nu mulțumești pe nimeni, iar din toată această ecuație noi, elevii, am ieșit pe minus. Vin doar cu câteva argumente statistice: 900.000 de elevi nu au acces la ceea ce unii jurnaliști au denumit Marea Predare Online. Ministerul Educației și Cercetării a numărat 250.000, dar nu mai este o mirare, doar se chinuie de aproape zece ani să numere elevii navetiști și de fiecare dată le dă cu rest liderilor noștri de pe Berthelot.

18.05.2020

Discursul unei șefe de promoție din Vaslui: „Nu o notă perfect rotundă, nu un teanc de diplome fac parte din definiția succesului”

de Andra Parfene

Andra Parfene a absolvit Școala Gimnazială ,,Alexandra Nechita” din Vaslui cu media 10. Pasionată de literatură, eleva de 14 a ținut un discurs care i-a emoționat pe colegii și profesorii ei, un discurs despre valori și puterea educației. Școala 9 îl redă integral, ca un simbol al unei generații de absolvenți de clasa a opta care a trecut printr-un an greu. Spre deosebire de colegii lor de anul trecut prinși în restricțiile pandemiei, cei în jur de 170 de mii de fete și băieți din toată țara, absolvenți de clasa a opta, au putut să-și ia la revedere în curtea școlii.

12.06.2021