Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

„Un liceu tehnologic nu ar trebui să fie privit ca un eșec, ci ca o oportunitate”. Filmul „Ce ai făcut la școală?”, despre stigma față de școlile profesionale

de George Herlaș

Numărul elevilor care au absolvit anul trecut învățământul profesional este de aproape cinci ori mai mic față de numărul celor care au absolvit învățământul liceal (filiera teoretică, tehnologică, vocațională), potrivit Institutului Național de Statistică. Totuși, locurile la învățământul profesional rămân neocupate an de an. De ce fug elevii de aceste școli? Câteva dintre motive au fost prezentate în filmul „Ce ai făcut la școală?”, realizat de Asociația Go Ahead. Școala 9 a fost prezentă la film și la conferința unde au fost puși față în față elevi de la licee tehnologice cu profesorii lor și unde regizorul Tedy Necula le-a spus elevilor din sală „filmul acesta e despre voi”.

04.04.2024

Jurnaliștii Școala 9 și Scena 9, nominalizați la Premiile Superscrieri #13

Redacția Școala 9

Jurnalistele Andreea Archip, Cristina Radu și Andra Mureșan au fost nominalizate la mai multe categorii din cadrul Premiilor Superscrieri din acest an. Cele trei sunt în prezent jurnaliste la publicațiile Școala 9 și Scena 9, proiecte editoriale susținute de BRD Groupe Societe Generale. Documentarul Școala 9 - „Cătunul care și-a dorit o școală” este în competiție la categoria TV&Video-Jurnalism, alături de materiale semnate de Recorder și RISE Project.

04.04.2024

Proiecții de filme și ateliere de educație civică și media gratuite pentru adolescenți la Zilele Liceenilor din cadrul festivalului One World Romania

de George Herlaș

Adolescenții sunt invitați la film și joacă în perioada 11-13 aprilie de către One World Romania. Festivalul OWR a pregătit pentru ediția de anul acesta Zilele Liceenilor, unde peste 900 de adolscenți sunt așteptați să participe la 6 proiecții de film, 7 ateliere și jocuri non-formale de educație civică și media, o expoziție despre deep fake, un târg de voluntariat, dezbateri și întâlniri cu autori și cineaști. Ce trebuie să faci ca să participi gratuit la evenimente?

30.03.2024

Editorial. De ce unii studenți sunt mai slab pregătiți la finalizarea studiilor decât atunci când au intrat în facultăți?

de Ioan Ianoș

Suntem în punctul în care asigurarea calității în învățământ, și în învățământul superior, riscă să devină un slogan, consideră profesorul univ. dr. Ioan Ianoș, de la Facultatea de Geografie a Universității din București. El a oferit publicației Școala 9 o amplă analiză despre ceea ce înseamnă universitatea românească modernă și criteriile de promovare. E o critică a actualelor aranjamente universitare, e un text esențial ce poate genera o polemică. Aceasta este prima parte.

26.02.2021

Studiu. Meditațiile pot ridica nota la examene cu 2-3 puncte. „70% din notă sunt traumele și barierele mentale”

Meditațiile pot ridica nota la examen a unui elev cu 2-3 puncte, cred profesorii care au participat la cercetarea realizată de Digital Nation, în această vară. În pandemie, prin programul „Gata de Bac”, organizația a oferit meditații online elevilor din provincie la un sfert din prețul pieței. Au vrut să ajungă la cei care nu-și permit să facă pregătire și pasul următor ar fi să meargă și spre elevii care nici măcar nu se înscriu la examenele naționale. Școala 9 a vorbit cu profesorul de matematică Florin Stoica și cu reprezentantul Digital Nation Iris Ursea despre meditațiile online și cum ar putea deveni ele un supliment de încredere pentru grupurile defavorizate.

11.08.2021

„Să lăsăm pudoarea deoparte, avem mame la 11 ani”. Părinții și educația sexuală în școli

de Cristina Radu

În medie, 150.000 de elevi de la clasa I până la clasa a XII-a fac opționalul de educație pentru sănătate, conform datelor din sistem obținute de Școala 9. Este numărul de elevi care ar umple cam 170 de școli gimnaziale de mărime medie. Vorbim, așadar, de un procent infim raportat la numărul total al elevilor din România. Dacă ne uităm numai la componenta de educație sexuală, care se poate studia de la clasa a VIII-a în sus, în jur de 750.000 de copii l-ar putea avea în curricula școlii, dacă părinții și instituția de învățământ ar fi de acord.

28.11.2023