Categorie

Loc pentru experimente, soluții și idei noi.

Cum privesc adolescenții relațiile

De Silvia Guță*

Un an de ateliere interactive despre relațiile de cuplu dintre liceeni a arătat că tinerii și-ar dori să poată vorbi despre ce-i frământă cu adulții din viețile lor, dar aceștia sunt de cele mai multe ori inaccesibili.

Între analfabetismul absolut și cel funcțional

de Nicoleta Rădăcină, ilustrații de Tuan Nini

Știu să scrie litere și cifre, știu și să le citească, dar nu înțeleg cum funcționează lucrurile într-un sistem de reguli și bune practici logice. Ce înseamnă, cu adevărat, să fii analfabet funcțional?

14.08.2018

Educația fizică în pandemie. Profesorii de sport cer adeverințe medicale și pentru școala online. Medic de familie: „Nu mai sunt obligatorii de cinci ani”

de Andreea Ofițeru. Foto: Dumitru Angelescu și Shutterstock

De teama pandemiei, profesorii de sport cer adeverințe medicale cu „apt sănătos” pentru toți elevii. Chiar dacă fac sportul online. Viorica Milea, un medic de familie din sectorul 6, spune că adeverințele sunt valabile doar la începerea unui nou ciclu școlar, adică pentru clasele I, a V-a și a IX-a. Cu toate astea, este asaltată cu cereri, acum mai mult decât în alți ani.

Inspectorul școlar pentru educației fizică, Laurențiu Oprea, spune că profesorul trebuie să fie asigurat în cazul unui accident: „Și când lucrează online fac efort fizic, că nu stau în fața calculatorului și se uită unii la alții.”

28.10.2020