Mentorat

Profesorii stau deseori față în față cu elevi mai familiarizați cu tehnologia decât adulții care îi îndrumă în viață. Elevi care au știu deja să învețe altfel, interactiv, demonstrativ. Și, tot mai des, profesorii descoperă că metodele clasice de predare nu mai au același impact la acest public nativ digital. Așa că programul de mentorat îi ajută pe profesori să se adapteze la noua lume din școală și să predea mai bine, cu instrumente moderne.

Fă cunoştinţă cu mentorii noştri:

Alice Duțu

Află mai multe

Alice Duțu face parte din echipa Junior Achievement România de 7 ani și jumătate, având experiență în susținerea de traininguri și workshop-uri pentru profesori și tineri (metode learning by doing de predare și învățare) și implementarea de programe și proiecte educaționale pe diferite categorii.

Loredana Poenaru

Află mai multe

Absolventă a Facultății de Psihologie și Științele Educatiei, studii de pedagogie și train of trainers, Loredana Poenaru lucrează de 7 ani în cercetare și managementul proiectelor educaționale. În cadrul Junior Achievement România coordonează anual proiecte educaționale, dezvoltate în strânsă colaborare cu profesori și consultanți din mediul de afaceri.

Mihaela Stîngu

Află mai multe

Lector Dr. în cadrul Departamentul de Științele Educației din cadrul Facultății de Psihologie și Științele Educației. Domeniul principal de interes profesional și de cercetare îl reprezintă formarea și dezvoltarea profesională a cadrelor didactice din învățământul preuniversitar, cu un accent deosebit pe debutul în cariera didactică.

Monica Păduraru

Află mai multe

Conferențiar universitar, doctor în domeniul Științe ale Educației, studii de master în domeniile Management și Evaluare Educaţională; Comunicare în Limba Engleză pentru Predare și Cercetare Economică.

Ramona Richițeanu

Află mai multe

Lector universitar la Academia de Studii Economice din București, Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic, doctor în Științe ale Educației, cu o experiență de peste 10 ani în educație/ formare.

Ștefania Popp

Află mai multe

Din 1997 este CEO al Junior Achievement România, organizație non-profit care, în parteneriat cu Ministerul Educației Naționale şi cu sprijinul financiar al comunităţii de afaceri, pune gratuit la dispoziţia şcolilor şi universităţilor programe de tip learning by doing.