Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

EDUCAȚIA ÎN LUME. Englezii îngheață taxele la universități. În India, fermierii au improvizat o școală pentru copiii fără posibilități

de Andreea Archip. Foto: Shutterstock

Pandemia de COVID-19 continuă să adâncească problemele din sectorul educației. În Anglia, studenții nu mai pot și nu mai vor să plătească taxe la fel de mari, în Australia, cei care învață peste hotare vor să se întoarcă acasă, nemulțumiți de calitatea educației în vremea COVID. În India, un grup de fermieri care protestează împotriva guvernului și-au improvizat o școală pentru copiii dezavantajați. În ciuda închiderii școlilor, elevii singaporezi au avut cele mai bune rezultate la examene din ultimii 30 de ani. Peste Ocean, aflăm despre actrițe cunoscute care au încercat să-și bage fiicele la facultate prin mită.

25.01.2021

Lăsați copiii să citească ce vor

Interviu de Roxana Stan, ilustrație de Oana Barbonie

Ca să scrii pentru copii, observă-i. Ca să-i faci curioși, du cărțile acolo unde sunt ei. Ca să citească de plăcere, lasă-i să-și aleagă lecturile. Laura Câlțea, redactor-șef al editurii pentru copii Nemi, vorbește despre literatura adresată celui mai exigent public.

Rata de promovare nu e tot

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Oana Barbonie

Ce măsurăm de fapt când vorbim despre rata de promovare la Bac?

15.02.2018