Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

Interviu despre imaginație cu poeta Carmen Tiderle: Este important ca textele literare „să fie vii, să respire și să trăiască în zilele noastre”

de Bianca Ceică

Carmen Tiderle scrie poezii „cu prostii”, haioase, pe dos și adaptate copiilor de astăzi. „Trecere pentru pitoni”, „Fabrica de lipici” și, cel mai recent, „Cornute cosmonaute” sunt doar câteva dintre volumele scrise de Carmen, care adună copiii în jurul poeziilor, adesea recitate chiar de autoare.

01.02.2024

Drone, roboți și realitate virtuală într-un liceu din Iași, din fonduri europene. Directoarea Adina Romanescu: „Cred că doar la sport nu avem softuri educaționale”

de Cătălin Hopulele

În laboratoare cu computere de ultimă generație, elevii învață folosind drone sau realitatea virtuală. În clubul liceului, două echipe își pregătesc roboții pentru un concurs, iar puștii de clasa a V-a fac primii pași în programare avansată. Școala 9 a fost la Liceul Teoretic de Informatică „Grigore Moisil” din Iași, a cărei directoare, Adina Romanescu, crede în adaptarea educației la tehnologia de azi, dar și la nevoile de dezvoltare personală a elevilor. Împreună cu echipa ei de profesori a dezvoltat în ultimii ani mai multe proiecte cu fonduri europene de peste 1 milion de euro.

17.03.2022

PROFESORI ROMÂNI ÎN ȚĂRILE STRĂINE | India: „Dacă nu ai școală, nu ai nici loc de muncă”

de Iulia Dromereschi

Nicoleta (40) dă lecții particulare de limbă spaniolă în Bangalore, o metropolă cosmopolită din sudul Indiei. Este voluntară într-un centru de copii seropozitivi și studiază psihopedagogie specială, pentru că își dorește să schimbe relația dintre profesori și elevi. În timpul liber, gonește din bucătărie maimuțe obraznice puse pe furat banane.

06.07.2020

Școala a început fără ei. Tribut pentru 11 dascăli români morți în pandemie

de Andreea Archip, Florinela Iosip și Medeea Stan

De la începutul crizei de sănătate au decedat de COVID aproape 35.000 de români. Nu se știe oficial câți dintre aceștia au fost profesori. Articolul de față este felul celor care i-au cunoscut pe mentorii dispăruți de a-i asigura: „Nu v-am uitat. Nu v-am uitat și fiecare pas pe care-l facem spre întoarcerea la o educație deplină vă include și pe voi”. Să-i prețuim pe ei ne ajută să realizăm mai bine ce importantă este școala.

14.09.2021