Categorie

Despre învățare în toate formele ei, alături de elevi, părinți și profesori.

„Să știi că țara asta are nevoie de păpușari!” Rezidențe educaționale de teatru și aikido, într-un sat din Bistrița

În toamna anului trecut, profesoara de engleză Teodora Trișcă punea public întrebarea: „Vrei să predai o lună la țară?”. Practic, voia să organizeze rezidențe educaționale în Lechința, Bistrița-Năsăud, un sat cu dealuri verzi și poezie, dar cu puține oportunități de activități extrașcolare pentru elevi. Nebunia de a atrage orășeni să lucreze cu copiii de la țară i-a ieșit. A avut loc deja sesiunea de teatru și de aikido și urmează tabăra de informatică.

Cele mai așteptate mesaje pentru cadrele didactice de ziua lor: „Îi onorăm pe profesorii pierduți în pandemie, le sărbătorim viețile și moștenirea”

Medeea Stan, Florinela Iosip, Foto (Vlad Chirea)

Sindicatele, reprezentanții UNESCO și ai ONG-urilor din învățământ, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu și președintele Klaus Iohannis au transmis pe 5 octombrie, de Ziua Internațională a Profesorilor, mesaje de apreciere pentru cadrele didactice, care de un an și jumătate își depășesc limitele și predau în condiții dificile. Școala 9 a adunat gândurile lor într-un articol necesar în contextul crizei politice și de sănătate.

[Cum te simți] O adolescentă povestește cum face față anxietății și atacurilor de panică: „Am învățat că e important să vorbim cu oamenii din jur despre ele”

de Medeea Stan. Ilustrație: Alina Marinescu

În vreme de război și de pandemie, adolescenții au nevoie mai mult ca oricând ca familia și profesorii să fie atenți la nevoile lor și să îi sprijine în căutarea soluțiilor pentru tulburările psihice. În al doilea episod din seria Școala 9 despre sănătate mintală, „Cum te simți”, o adolescentă vorbește despre ce a ajutat-o pe ea să se echilibreze emoțional.

07.03.2022

Cu instrumentele potrivite, școala poate produce schimbare socială

De Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Cătălin Georgescu

Adela Militaru, 31 de ani, a dezvoltat o platformă pe care profesorii o pot folosi pentru a aduce la clasă organizații care să-i învețe mai mult decât materia obligatorie.

29.01.2020