Experimente, vizite în laboratoare, ateliere de știință în grădină și în școli și o expoziție de știință și tehnologie a unor liceeni cu roboți și aplicații educaționale bazate pe realitatea virtuală - sunt activitățile la care pot participa, în acest sfârșit de săptămână, copiii, părinții și profesorii la Bucharest Science Festival.
Profesorii de Școala 9 Monica Halaszi și Horia Corcheș au chemat la horă deciziile pe care le consideră cele mai bune pentru anul 2022. Printre ele: noua structură a anului școlar și evaluarea digitalizată la examenele naționale, pilotată anul acesta în două județe, Călărași și Dâmbovița . Nu ar primi însă o invitație proiectele legilor educației.