Pentru că autoritățile nu respectă drepturile acordate prin lege copiilor, elevii-activiști din Constanța au dat în judecată 20 de primării. Mihai Tănase, 15 ani, președintele lor, ne spune de ce e important gestul lor.
Cum adresează Ministerul Educației cauzele abandonului școlar? Am vorbit cu ministra Educației Ligia Deca despre burse, masă caldă, educație remedială, formarea profesorilor, curriculumul școlar și despre rezultatele așteptate. Cum multe dintre țintele propuse în noua lege sunt pentru 2030, interviul Școala9 rămâne ca un document la care să ne întoarcem în timp.
14 profesori din toată țara au fost premiați pentru inovație la clasă în cadrul Galei Merito 2022. Aceștia au fost selectați din peste 350 de recomandări de cadre didactice de un juriu format din oameni de afaceri. „Laureaţii generaţiei a VII-a MERITO sunt exponenţi ai profesorilor care învaţă continuu, inovează, îşi duc practicile mai departe în afara claselor lor şi răspândesc Educaţie de calitate acolo unde nu există acces la aceasta”, au descris organizatorii profesorii premiați în acest an.