BAC PLANNER by Școala 9. Un prof de matematică îți explică funcțiile, ecuațiile și operațiile cu matrici

Dacă vremea rece de iarnă tot vă ține în casă, e o ocazie numai bună să vă folosiți timpul pentru a redeschide culegerile de matematică dintr-a XI-a și să recapitulați materia de bacalaureat. Vă îndrumă profesorul Ovidiu Bădescu, care v-a pregătit, așa cum v-am obișnuit, explicații și rezolvări video.

13.01.2024

de Ovidiu Bădescu, ilustrație: Simina Popescu

Vă spuneam în primul material din această serie că vom structura recapitularea la matematică în trei secțiuni ce corespund celor trei subiecte ale examenului de bacalaureat, în care explicăm partea teoretică. Am trecut printr-o primă secțiune, iar în articolul de astăzi trecem la cea de-a doua: parcurgerea conținutului aferent subiectelor II.1 și III.1, conținut din materia clasei a XI-a.

Subiectul II.1 conține 3 itemi de algebră, iar subiectul III.1 conține 3 itemi de analiză matematică.

Facem precizarea că aici, programa școlară diferă în funcție de profil, dar vom evidenția prin „*” conținuturile care se adresează doar profilului de matematică-informatică.

Vă reamintesc:

E1) Parcurgeți toate video-urile săptămânii respective, luați-vă notițe ca și cum ați fi în clasă, înțelegeți ceea ce scrieți și eventual, puneți întrebări pe canalul de YouTube, vi se va răspunde;

E2) Înțelegeți problemele rezolvate de pe link-ul ce va apărea în primul comentariu în dreptul fiecărui video;

E3) Rezolvați problemele de pe link-ul ce va apărea în primul comentariu în dreptul fiecărui video;

E4) Testați-vă cunoștințele pe platforma gratuită Edu for Life.

Și foarte important: rezolvați cât mai multe teste! Repetiția e mama învățăturii și doar exersând constant veți înțelege mai ușor cum să aplicați teoria învățată. Structura probei de bacalaureat respectă un anumit tipar.

Așadar, iată mai jos secțiunea a II-a de subiecte. Le-am împărțit pe săptămâni.

Săptămâna 1: 15 - 19 ianuarie

Subiectul II.1:

Săptămâna 2: 22 - 26 ianuarie

Subiectul II.1:

Săptămâna 3: 29 ianuarie - 2 februarie

Subiectul III.1:

Săptămâna 4: 5 - 9 februarie

Subiectul III.1:

Săptămâna 5: 12 - 16 februarie

Rezolvare de teste de bacalaureat, subiectele II.I și III.1. Le găsiți aici.

BAC PLANNER by Școala 9:

Dacă aveți o sugestie de articol, temă pe care să o abordăm sau o observație legată de acest material, vă rugăm să ne scrieți pe adresa redactie@scoala9.ro.

Ovidiu Bădescu

Ovidiu Bădescu este profesor de matematică la Colegiul Național „Traian Lalescu” din Reșița și profesor asociat la Universitatea de Vest din Timișoara, Departamentul de Științe ale Educației, unde predă cursurile de „Matematica și  Didactica predării  matematicii”, și la Centrul Universitar UBB din Reșița, Departamentul de Științe ale Educației, unde predă cursul de „Strategii de dezvoltare a gândirii critice”. Când nu e la școală cu elevii, rezolvă pentru ei exerciții și probleme pe canalul său de YouTube, „Mate pentru toți”. A creat platforma Edu for Life, unde a adunat o comunitate de zeci de profesori și învățători care oferă meditații gratuite copiilor.

Simina Popescu

ilustratoare

Simina Popescu e ilustratoare, autoare de bandă desenată, și îi place să scrie. Romanul ei grafic de debut, Leap, un coming-of-age story queer, va fi publicat în 2024 cu Macmillan US, și recent a făcut tranziția spre a scrie non-ficțiune și proză scurtă. E pasionată de reprezentarea LGBTQIA+ în media contemporană și de povești despre intimitate și emoții profunde.

bacalaureat liceu bac planner bac_planner