Cultele cer ca Religia să poată fi aleasă ca disciplină de Bac și să dispară din legea educației noțiunea de „orientare sexuală”

Printr-o scrisoare comună, 13 reprezentanți ai cultelor religioase cer ca religia să poată fi aleasă ca disciplină la Bac, potrivit Edupedu. De asemenea, cer eliminarea sintagmei „orientare sexuală” din textul legii și noțiunea de diversitate să nu mai fie promovată de profesori. În ceea ce privește înscrierea la ora de religie printr-o cerere, cultele consideră că stabilirea unei perioade specifice în care să se facă asta „ar putea crea confuzie și noi presiuni asupra elevilor, în vederea retragerii de la ora de religie”. De la modificarea modalității de alegere a religiei acum șapte ani, numărul elevilor care frecventează această oră a scăzut cu 15%.

„Nediscriminarea Religiei în raport cu alte discipline școlare din trunchiul comun, prin includerea acesteia în lista disciplinelor școlare, la alegere, în cadrul examenului național de Bacalaureat pentru ca elevii care frecventează orele de religie să aibă posibilitatea de a-și valorifica și verifica competențele dobândite la această disciplină, una dintre puținele care se studiază pe tot parcursul învățământului preuniversitar și singura care a fost validată de majoritatea covârșitoare a părinților”, se arată în adresa comună a cultelor recunoscute de statul român, scrie Edupedu.

Astfel, aceștia cer ca religia să poată fi în lista de discipline la alegere pentru Bac.

În aceeași adresă este specificat și că dacă dacă se stabilește o perioadă precisă în care elevii pot decide dacă frecventează religia „poate crea confuzie și noi presiuni asupra elevilor”. Prin urmare, aceștia cer modificarea articolului de lege care prevede retragerea de la religie „într-o perioadă stabilită prin ordin al ministrului educației”.

De șapte elevii, elevii care vor să facă religia trebuie să facă o cerere în scris. Anterior, toți elevii erau înscriși automat la această oră și doar cei care nu voiau trebuiau să depună o cerere scrisă. Numărul celor care aleg să facă religia a ajuns la 73% de când s-a făcut modificarea, adică a scăzut cu 15%, potrivit datelor Școala 9.

Reprezentanții cultelor cer și ca definiția „diversității” să nu mai fie înclusă în proiectul de lege și să dispară și noțiunea de „orientare sexuală”. Cer eliminarea lor motivând „principiul independenței față de orice formă de ideologie”, mai scrie Edupedu.

Semnatarii adresei sunt:

• Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe,
  • Înaltpreasfințutul Părinte Aurel Percă, Arhiepiscop Mitropolit de București – Biserica Romano-Catolică,
  • Preafericitul Părinte Cardinal Lucian – Biserica Unită cu Roma, Rego-Catolică,
  • Preasfințitul Episcop Datev Hagopian – Arhiepiscopia Bisericii Armene din România,
  • Episcopul Bela Kato al Bisericii Reformate din România,
  • Episcopul Reinhart Guib – Biserica Evanghelică C.A. din România,
  • Episcopul Dezso Zoltan Aorjani al Bisericii Evanghelice Lutherane din România,
  • Episcopul Istvan Kovacs al Bisericii Unitariere Maghiare,
  • Viorel Iugam, președintele Uniunii Bisericilor Creștine Baptiste din România,
  • Cornel Haureș – președintele Bisericii Creștine după Evanghelie din România,
  • Pastorul Ioan Filip – președintele Bisericii lui Dumnezeu Apostolice din România – Cultul Creștin Penticostal,
  • Aurel Neamțu – președintele Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea,
  • Muftiul Iusuf Muurat – Șeful Comunității Musulmane din România.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

religia scoli, religia bac, bacalaureat religie, culte legea educatiei