Cursuri online gratuite de prim ajutor pentru toți profesorii. Dascălii se pot înscrie până în 9 iulie

Profesorii din toate unitățile de învățământ pot urma, începând de luna viitoare, un curs online format din trei module în care vor învăța cum să evalueze starea unei victime și cum să acorde primul ajutor în caz de urgență. Peste 70.000 de români mor anual pentru că nu primesc la timp primul ajutor, potrivit programului România în siguranță. Luna trecută, o elevă de 14 ani din Cluj a murit după ce s-a înecat cu un jeleu la școală și nimeni din jurul ei nu a știut să aplice manevra Heimlich.

25.06.2023

de Cristina Radu

Cursul este oferit de Ascendia, companie care furnizează soluții de învățare digitală și una dintre firmele care lucrează la dezvoltarea Bibliotecii școlare virtuale, și Infocons, împreună cu Serviciul de Ambulanță București-Ilfov, Federația Națională Sindicală Ambulanța România, Asociația Societatea de Salvare București și Federația Națională a Părinților.

Unde vă puteți înscrie și ce presupune cursul

Cursul de prim ajutor este dedicat cadrelor didactice din toate unitățile de învățământ și urmărește ca aceștia să învețe să recunoască o urgență și să acționeze întocmai. Este format din trei module e-learning care prezintă primul ajutor pentru adulți, copii și în situații speciale.

Prin acest program, profesorii vor învăța să evalueze starea unei victime și pașii pe care trebuie să-i parcurgă în cazul unui stop cardio-respirator și în cazul obstrucției de cale aeriană, precum și să folosească un defibrilator extern semi-automat, spun creatorii inițiativei.

Cursul va fi disponibil pe platforma CoffeeLMS, dezvoltată de Ascendia. Profesorii se pot înscrie aici până la data de 9 iulie, completând un formular, programul urmând să devină disponibil începând cu 10 iulie, după logare, pe formare.elearning.ro.

Românii nu știu să acorde primul ajutor

În aprilie, o elevă de 14 ani din Cluj s-a înecat cu un jeleu la școală, într-o pauză. Au încercat atunci să îi acorde primul ajutor medicul de familie din cabinetul satului și asistenta medicală din cadrul școlii, când fata era deja inconștientă. Până nu au fost chemați aceștia, nimeni nu a știut cum să o ajute. Un echipaj SMURD a reușit să o resusciteze, iar fata a fost internată în stare extrem de gravă la Spitalul de Copii, la terapie intensivă, în comă profundă. A murit pe 2 mai.

Cazul fetei a creat dezbateri în spațiul public legate de nevoia de cunoștințe privind acordarea primului ajutor. Mai multe organizații de elevi și studenți au semnat o scrisoare deschisă prin care au cerut Ministerului Educației introducerea cursurilor de prim ajutor în școli și cabinete medicale școlare funcționale.

„Nu putem să lăsăm un astfel de subiect uitat. E important să acționăm acum, pentru a salva viețile copiilor noștri. Azi, lansăm această scrisoare deschisă, în memoriam Teodora, eleva care a murit înecată cu un jeleu. Mâine, sperăm la o Românie în care siguranța și viața elevilor, a studenților și a profesorilor să fie pusă pe primul loc”, au transmis organizațiile, potrivit Libertatea.

România este pe ultimul loc din Europa în ceea ce privește numărul de persoane care cunosc manevrele de acordare a primului ajutor. Doar 0,5% dintre elevii de gimnaziu și liceu din România au noțiuni de prim ajutor, conform programului România în siguranță, al Asociației pentru Educație, Dezvoltare și Implicarea Tineretului.

Cristina Radu

reporter

A terminat Facultatea de Jurnalism din București și a început să lucreze în presă în 2016, în primul an de studii, la agenția de presă News.ro. Din 2018 învață să vadă poveștile din spatele știrilor, ca reporter Libertatea. Scrie despre oamenii care schimbă câte puțin societatea, despre mediu și animale, și acoperă domeniul administrației publice locale. Îi place Harry Potter, are doi motani răsfățați și crede că locul stafidelor nu este în prăjituri.

cursuri prim_ajutor profesori