De ce a vorbit Zelenski în Parlamentul României despre „uciderea deliberată a profesorilor”? Cum vrea Rusia să reeduce elevii

De ce armata rusă ar căuta să ucidă în mod deliberat profesorii ucraineni? Ce înseamnă pentru Ucraina această profesie și care este logica acestui alt război pentru școală și mințile oamenilor? Doi cercetători ucraineni, specializați pe zona educației, au răspuns la întrebări pentru Școala 9.

de Marin Gherman

În discursul său în Parlamentul României președintele Ucrainei Volodimir Zelenski s-a referit la „uciderea deliberată a profesorilor şi educatorilor în teritoriile” ocupate de armata rusă, adăugând că sunt în mare pericol toți cei  care sunt conectați la valorile naționale ucrainene sau la armată.

Rusia vrea să deschidă școlile

Oksana Zabolotna, președintele Asociației Ucrainene a Cercetătorilor Educației, doctor în științe pedagogice, a declarat pentru site-ul de educație Școala 9 că ține legătura cu cadrele didactice din teritoriile ocupate de Rusia, inclusiv Melitopol și Herson.

„Ocupanții ruși vor să folosească școlile pentru atingerea a două scopuri. În primul rând, reînnoind procesul de învățământ, ei vor dispune de posibilitatea de a manipula locuitorii. Ei pot să-i țină pe elevi ca ostatici, să-i transporte pe teritoriul Rusiei sau îi folosesc ca scut viu. În cel de al doilea rând, învățământul în baza programului rus și a valorilor Rusiei, îi vor face pe elevi peste ani jertfe ale propagandei Kremlinului”, a declarat Oksana Zabolotna.

Zabolotna

Răzbunarea ocupanților pe directorii din Melitopol

În Melitopol imediat după instaurarea regimului de ocupație s-a încercat reluarea procesului de învățământ în vreme de război, dar în baza programelor de învățământ din Rusia. Directorii s-au împotrivit.

„Patru directori au fost răpiți, i-au ținut într-un garaj, apoi i-au transportat în afara orașului. Din fericire, au rămas toți în viață”, susține Zabolotna, precizând că acestea au fost acțiuni demonstrative pentru a umili pedagogii ucraineni.

„Directorii nu și-au asumat responsabilitatea să deschidă școlile în vremea acțiunilor militare și și-au dat demisia. Aceeași situație este și în Herson”, a menționat președintele Asociației Ucrainene a Cercetătorilor Educației.

În Melitopol sunt mulți copii orfani, care au fost transferați din regiunea Donețk. Profesorii ucraineni încearcă să-i susțină, să îi ajute cu haine, hrană și cele necesare. „Chiar pentru o mică șoaptă despre susținerea Ucrainei oamenii de acolo ar putea plăti cu viața.”

Ne educăm copiii ca să omagieze crima?

Pedagogul consideră că educația este cea mai importantă armă împotriva propagandei, însă învățământul poate fi și o cale de „spălare a creierelor”.

Fotografiile eroilor Z de pe pereții școlilor ruse sunt un exemplu reprezentativ în acest sens. Generațiile de acum și cele care cresc, omagiind ucigașii crunți și glorificând atrocitățile Rusiei pe teritoriul unui stat vecin, nu mai pot analiza în mod adecvat realitatea din jur.” - Oksana Zabolotna

Expertul ucrainean este de părere că Rusia vrea să redeschidă școlile pentru a promova neadevăruri istorice și politice.

„Cum pot fi distruse unele valori ca adevărul, pacea și democrația? Este suficient să ne ocupăm de școli, ca ele să mintă și să justifice acțiunile militare și autoritarismul total”, mai spune expertul.

Dacă nu se vor supune profesorii, vor fi aduși alții din Rusia

Oksana Zabolotna are informații din majoritatea regiunilor Ucrainei despre situația școlilor și a cadrelor didactice. Expertul prognozează că profesorii ucraineni se vor opune în continuare inițiativelor organelor de ocupație.

„Dacă nu vor ceda, ei urmează să fie excluși din sistem: sau vor fi uciși sau vor fi deportați în regiuni din Rusia. Ei vor fi schimbați cu alții, care sunt specializați în promovarea noilor idealuri, de fapt anti-idealuri”, a declarat Zabolotna.

Mahda

Masacrul de la Srebrenița și masacrul de la Bucea

Politologul ucrainean Yevhen Mahda, director al Institutului de Politică Mondială din Kiev, consideră că declarația lui Zelenski trebuie analizată în contextul tragediei de la Bucea, care a șocat comunitatea internațională și la care s-a referit președintele ucrainean în Parlamentul României.

„Dacă în timpul masacrului de la Srebrenița au fost ucise persoane după principiul confesional, la Bucea - doar după principiul civic: că sunt cetățenii Ucrainei. De fapt ținte ale Rusiei sunt toți cei care pot organiza o rezistență și sunt conștienți politic. De aceea, erau căutați profesorii, primarii, intelectualii, toți care pot să devină lideri informali ai rezistenței ucrainene”, a spus Yevhen Mahda pentru Școala 9.

Crimele de război par a fi planificate din timp

Uciderea deliberată a profesorilor este o demonstrație a faptului că aceste crime de război ale militarilor ruși au fost planificate din timp de Moscova.

„Ei studiau și înțelegeau psihologia oamenilor, modelau comportamentul locuitorilor, au venit pregătiți și știau ce trebuie să facă – să distrugă toate elementele unei rezistențe, să ucidă liderii”, explică politologul.

Sunt în pericol școlile și copiii din alte țări?

Evenimentele din Ucraina sunt un semnal absolut clar pentru statele europene. „Dacă nu vor fi rupți colții șarpelui rus, tragedia de la Bucea ar putea să se repete în apropierea Bucureștiului, Varșoviei sau altei capitale europene. Astăzi niciun stat european nu poate să fie liniștit și să fie sigur că școlile și copiii săi nu poate deveni la un moment dat ținta Rusiei”, a spus Yevhen Mahda.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

profesori ucraina, profesori rapiti, rusia ucraina razboi, razboi ucraina, educatie ucraina