Educația din Germania, prin ochii emigranților români

Șapte români stabiliți în Germania ne-au povestit cum arată din diverse perspective sistemul educațional de acolo.

De Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Cătălin Georgescu

În noiembrie 2019, am stat timp de o săptămână în Germania și am discutat cu români stabiliți acolo despre cum interacționează ei cu sistemul educațional german. În Berlin și Köln am cunoscut și fotografiat părinți, persoane cu inițiative în educație, o profesoară de artă, un psiholog școlar și un asistent social. Am aflat cum aleg să se implice în educație, ce i-a determinat să aleagă domeniul, ce asemănări și diferențe au remarcat între sistemul românesc și cel german, dar și cât se leagă munca lor acolo de România. Au ieșit șase portrete scurte și un reportaj. Seria face parte dintr-un proiect de colaborare cu Goethe Institut Bukarest, iar portretele vor fi parte a expoziției Acasă: wohin?, care va avea loc în perioada 5-21 februarie în București.

***

Luana Martin a creat un boardgame pe care profesorii români și germani îl pot folosi la clasă pentru a le explica elevilor migrația și noțiuni de protecția mediului.

Cristina Beiten lucrează ca psiholog școlar în sistemul german și simte că rolul ei chiar contează.

Adela Militaru a dezvoltat o platformă pe care profesorii o pot folosi pentru a aduce la clasă ONG-uri care să-i învețe pe elevi mai mult decât materia obligatorie.

Cum a gestionat Maria Pepine prima interacțiune a copilului ei cu sistemul educațional german.

Teodor Teleagă e student în anul al treilea la Bonn și încă încearcă să recupereze bazele care i-au lipsit după 12 ani de școală în România.

Maria Nițulescu este profesor de artă în Germania și a învățat că libertatea de importantă ca să le dezvolți creativitatea copiilor cu care lucrezi.

Mona Vintilă construiește un viitor pentru copiii câtorva familii de români din Berlin.

Cătălin Georgescu

Fotograf

E pretutindeni și cu ochii-n patru. Se simte mai bine afară decât în casă.

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Germania