Patru liceeni răspund la întrebarea „De ce trebuie să învăț?”

Școala 9 a rugat patru elevi de liceu să răspundă la întrebarea: „De ce trebuie să învăț?”. Pentru a-și dezvolta gândirea critică și creativitatea, pentru a se adapta unor schimbări iminente sau pur și simplu pentru un viitor mai bun, cred adolescenții. Sunt conștienți că trebuie să își dea silința și pentru materiile școlare, dar sunt de părere că pot „fura” cunoștințe de la oricine din jurul lor.

de Bianca Trandafir

„Ai o minte de primă clasă. Extinde-o. Dacă ai oportunitatea să mergi la universitate, nu o rata. Altfel, nu o să te ierți niciodată”, i-a scris fostul om de afaceri David Ogilvy, considerat „părintele reclamei”, nepotului său. Abia terminase liceul și nu știa dacă să meargă la facultate sau să intre direct în câmpul muncii. Ogilvy i-a oferit trei răspunsuri, toate argumente pentru prima variantă.

A trecut mai bine de un secol de la acest eveniment, dar aceeași incertitudine persistă și azi. Am adresat întrebarea pe care a avut și tânărul Harry pentru unchiul său: de ce să învăț?

Am pătruns în mintea adolescenților și am aflat părerea lor despre învățat.

Maria, 18 ani: „Ca să devenim treptat cea mai bună versiune a noastră”

Când ai cunoștințe, ai puterea de a realiza multe lucruri. Aș spune chiar că „multe” e puțin spus. Învățatul oferă un sentiment de realizare, care ne permite tuturor să ne simțim pregătiți pentru diverse etape ale vieții. Învățatul face lucruri bune pentru creierul nostru, există cercetări recente, care au descoperit că învățatul menține celulele creierului să funcționeze la niveluri optime. Oamenii sunt făcuți pentru a învăța zi de zi, chiar și din cele mai nesemnificative întâmplări. Așa se dezvoltă transformările și schimbările, care ne ajută în final să devenim treptat cea mai bună versiune a noastră. Această valoare trebuie apreciată și utilizată.

Ioana, 17 ani: „Educația te ajută să-ți dezvolți gândirea critică, firea analitică, raționamentul, creativitatea”

Învăț pentru că abilitățile și cunoștințele pe care le dobândesc mă ajuta la dezvoltare și evoluție. Din punctul meu de vedere, învățatul nu ține strict de școală. Consider că din fiecare moment pe care-l trăim și de la fiecare om cu care intrăm în contact avem câte ceva de învățat.

Frumusețea acestui proces de învățare este factorul continuu. Astfel, în fiecare zi ne dezvoltam psihic, spiritual, la nivelul personalității și persoanei noastre datorită cunoștințelor dobândite. Nu ne vom opri niciodată din învățat, respectiv evoluat. Atât timp cât trăim, există mereu câte ceva care ne ajută să ne lărgim orizonturile și să înțelegem mai bine lumea care ne înconjoară. Așa cum afirma G. Călinescu: „Cu cât știi mai mult, cu atât îți dai seama că știi prea puțin”.

Educația te ajută să-ți dezvolți gândirea critică, firea analitică, raționamentul, creativitatea și abilitățile de rezolvare a problemelor.

Alexandra, 17 ani: „Să învățăm din lucrurile pe care le facem din plăcere”

Pe scurt, pentru a putea duce o viață bună.

Învățând, reușesc să mă cunosc pe mine însămi, să mă dezvolt și să dobândesc capacități intelectuale. Cu cât învățăm mai multe și avem cultură generală, cu atât vom reuși să facem mai multe, astfel vom avea o situație financiară bună și ne vom permite să ducem un trai bun.

M-a ajutat faptul că am învățat limba română, matematică, limbile străine sau fizica? Desigur! Chiar dacă în copilărie nu le înțelegeam scopul, materiile școlare învățate m-au ajutat să descopăr ce îmi place să fac și să îmi creez un viitor. Pe lângă învățatul pentru școală, este recomandat să învățăm zilnic lucruri pe care să le facem din plăcere și pentru a ne relaxa, astfel stimulăm mintea și o hrănim cu ceva nou. Spre exemplu, învățăm să pictăm, dansăm, cântăm, gătim.

Unul dintre secretele lumii este că mereu există ceva nou de învăţat şi, pe măsură ce ştim mai multe, realizăm cât de multe nu ştim de fapt. Aşa cum Albert Einstein afirma: „Odată ce te opreşti din învăţat, începi să mori”. Din fericire, oamenii nu se vor opri niciodată din învățat datorită evoluției umane. Lumea trece constant prin schimbări la care trebuie sa învățăm să ne adaptăm, spre exemplu, tehnologia, schimbările climatice, inflația. Prin urmare, omul nu va rămâne niciodată fără subiecte de învățat și va evolua constant.

Bianca, 18 ani: „Nu ai cum să reușești fără să fii consecvent”

Consider că e important să învăț deoarece fiecare informație primită zilnic pe parcursul fiecărei zile ajută la dezvoltarea noastră ca persoane în societate și să fim încrezători în noi și în cât putem de mult să demonstrăm în fiecare zi.

Și cred că cel mai important în acest proces de „am nevoie să învăț” pentru Bac, școala de șoferi sau poate chiar și în sport, este în primul rând să nu o lași pe ultima clipă și să faci câte puțin în fiecare zi de la început. Și ceva fără de care nu cred că ai cum să reușești este să fii consecvent, hotărât și să nu renunți. În concluzie, învățați și dați-vă silința că e spre binele vostru!

Foto principală: Vlad Chirea

Școala9