Radiografia educației din România

De Ziua Educației, am selectat cifrele care fac o radiografie a sistemului românesc de învățământ.

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrații de Sorina Vazelina

Știați că unui învățător îi revine un număr mediu de 20 de elevi? Sau că mai mult de trei sferturi dintre cadrele didactice din România sunt femei? Ori că Ministerul Educației a alocat în anul școlar trecut fonduri de două milioane și jumătate de lei pentru a premia elevii și profesorii cu performanțe la olimpiadele internaționale?

De Ziua mondială a educației am selectat o serie de statistici prin care am încercat să conturăm o imagine cât mai completă a învățământului românesc. Deși acestea nu spun povestea nenumăratelor schimbări care au loc în ce privește legislația din domeniu, analizându-le ne putem face o idee despre tendințele educației din România și capitolele la care învățământul românesc are cel mai mult de suferit.

Am pus față în față numărul de olimpici cu statistica abandonului școlar; procentul elevilor care promovează examenele naționale cu cel al profesorilor ce trec de titularizare și definitivat; numărul total al elevilor cu cel al elevilor care studiază în alte limbi decât limba română; procentul din PIB care revine cheltuielilor din educație cu salariu mediu lunar din învățământ. Iată ce am aflat.

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

Sorina Vazelina

Ilustratoare

50% designer grafic + 25% ilustratoare + 1/4 autoare de benzi desenate.

educație statistică