De ce facem meditații?

De Maria Bercea, ilustrații de Oana Barbonie

Pentru a trece cu bine examenele importante. Pentru că nu învățăm cât ar trebui la școală. Pentru că vrem performanță. Și pentru că nu înțelegem la matematică.

La muncă și la școală

De Ana Maria Ciobanu, ilustrații de Maria Băcilă

Oana muncește de la șapte ani și vrea să devină avocat.

Părinții din Bacău care luptă pentru școala lor de cartier. „Ar trebui chiar să construim școli noi la periferii, nu să sufocăm centrele orașelor”

O asociație de părinți a făcut o revoluție în orașul Bacău. Autoritățile locale au propus ca Școala „Nicu Enea”, la care au înscriși copiii, să fie arondată unui liceu din oraș pentru că are mai puțin de 300 de elevi, pragul cerut de lege ca să își păstreze personalitatea juridică. Ar fi însemnat să se desființeze posturi și, cel mai probabil, elevii să fie mutați în centru. Părinții au făcut anul trecut mai multe proteste și au convins politicienii locali că școala lor, cu promovabilitate 100% la Evaluarea Națională și fără abandon școlar, merită să rămână de sine stătătoare. Mai au un hop de trecut la Ministerul Educației, ultimul for care ia decizia, dar demersul lor atrage atenția asupra nevoii de școli de calitate la periferia orașelor.

13.01.2023