
Mihaela Ichim are 17 ani, învață la Colegiul Național „Unirea” din Focșani și-i place să observe, să analizeze și, când e cazul, să ia atitudine, mai ales în reprezentarea elevului.

Într-o sală de clasă dintr-un oraș mic, Nicoleta își începe fiecare zi alături de fiica ei, Teodora, o fetiță de 11 ani cu autism. În prima bancă de la geam se scrie, zi după zi, o lecție despre ce înseamnă cu adevărat incluziunea.
Profesorul Constantin Lomaca, șeful Departamentului de Științe de la Franconian Internațional School din Erlangen, Germania, a făcut cronica noii cărți a lui John Hattie „Învățarea vizibilă: Continuarea” („Visible Learning: The Sequel”). Concluziile autorului volumului, bazate pe studii amănunțite, arată care sunt elementele ce îmbunătățesc rezultatele elevilor și sunt extrase pe capitole de către profesorul Lomaca.
Maria Anistoroaei, elevă în clasa a IV-a la Școala „Varlaam Mitropolitul” din Iași și șahistă la cluburile CSM Iași 2020 și Politehnica Iași, a devenit campioană europeană la șah. A plecat de acasă cu dorința de a ieși „măcar în primii trei” și a reușit să se claseze prima într-o întrecere cu 71 de jucătoare din 46 de țări. Într-un interviu pentru Școala 9, Maria și tatăl ei, „partenerul de joc de acasă”, au vorbit despre experiența de la Campionatul European, despre pregătirea din spatele rezultatelor de până acum, dar și despre percepția lor asupra existenței unor categorii separate pentru băieți și fete la majoritatea competițiilor de șah.