Fotografă

Sara Pongrac

19 ani, din Cluj-Napoca. Face scurtmetraje și fotografie pe film, îi place să scrie și să picteze și cam orice e legat de artă, îi place să se implice, să încerce și să greșeasă. Singura ei regulă e să nu aibă nici o regulă. Nu-și face așteptări pentru că acestea o limitează. Are câteva tatuaje care o descriu destul de bine.

ALT-Școala / Doi părinți au creat o aplicație care îi scoate pe copii la vânătoare de comori prin oraș: rezolvă puzzle-uri, află parole și avansează într-un joc online

Redacția Școala 9

Campanie susținută de BRD Groupe Société Générale. Când au devenit prima dată părinți, în urmă cu mai puțin de doi ani, Maria și Robert Iacob, doi soți din Craiova, și-au dat seama că pot folosi tehnologia deopotrivă în avantajul copiilor și adulților, într-un context în care generațiile actuale de copii o consumă nativ. Au creat BeCOME, un joc online în care progresul personajelor depinde de rezolvarea unor puzzle-uri din viața reală, în diferite locații din oraș. Este un „medicament” practic pentru a crește motivația copiilor de a face lucruri și încrederea că sunt capabili, descrie Maria Iacob proiectul său și al soțului ei, care s-a aflat pe lista finaliștilor competiției „Innovators for children”, care susține start-up-urile din educație.

Ce putem învăța din condamnarea la moarte a lui Socrate, acuzat de blasfemie și coruperea tinerilor

de George Herlaș

Socrate este unul dintre cei mai mari filosofi, considerat tatăl filosofiei Occidentale. A fost și „profesorul” lui Platon și deși nu ne-a rămas nimic scris de la el, învățăturile sale le-am aflat din scrierile altora care i-au urmat. Un profesor de filosofie american, specializat în psihologie morală, descrie pentru publicația Big Think ce ne poate învăța astăzi o faptă întâmplată înaintea erei noastre.

26.08.2023

Refuzul de a înscrie în clasa pregătitoare copiii sub 6 ani este discriminare, susține CNCD. „Poate că decizia va pune Ministerul pe gânduri”

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) i-a dat dreptate unui tată care a reclamat Ministerul Educației după ce copilul lui a fost refuzat la înscrierea în clasa pregătitoare. Acesta împlinea vârsta de 6 ani la trei zile după termenul prevăzut. Ziua lui de naștere e pe 3 ianuarie, iar termenul impus de metodologie este 31 decembrie. Ministerul a contestat decizia CNCD care îi cere să schimbe metodologia Numai în București erau anual în jur de 200 de copii în această situație: părinții voiau să-i înscrie, aveau o dezvoltare psihosomatică care le permitea să facă față clasei pregătitoare, dar erau refuzați.

16.11.2023