,,Lăsați orice speranță, voi ce intrați aici” - ar putea scrie pe ușa oricărei clase de a XII-a, a VIII-a sau, mai nou, de-a IV-a. Uitați de nevoile voastre: foame, sete, oboseală, conectare, uitați de joacă și timp liber, uitați de prieteni - „Bine-ați intrat în anul examenului!”
Talibanii au preluat puterea în Afganistan și în noua ordine națională, femeile își vor pierde drepturile și libertățile, avertizează specialiștii internaționali. Studentele Universității din Kabul au fugit acasă și și-au ascuns diplomele. În prima conferință de presă a noului guvern, talibanii au spus că „Drepturile femeilor vor fi respectate în cadrul legii Sharia”, un mesaj vădit vag, care lasă loc interpretării și care nu aduce asigurări sau liniște femeilor afgane. Școala 9 a rugat patru tinere din România să le transmită mesaje de susținere celor care se luptă astăzi pentru libertatea și viața lor.
Până acum doi ani, Ionuț Stan ajuta romii care cerșeau pe stradă, în Franța, să se angajeze și să-și găsească o casă. A revenit acasă și, prin asociația Gipsy Eye pe care a fondat-o când era student, ajută copiii romi din satul ieșean Cozmești să nu abandoneze școala. Munca lui e cu atât mai grea cu cât nu luptă doar cu sărăcia, ci și cu discriminarea. „Toată lumea le spune: să fii rom înseamnă să fii hoț, să fii rău. Noi le spunem: rom înseamnă tradiție, înseamnă că ai o limbă a ta, că poți să faci orice în viață dacă muncești.” De Ziua Internațională a Romilor, sărbătorită anual pe 8 aprilie, vă prezentăm povestea unui luptător pentru drepturile lor.