if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

O generaţie lăsată în urmă

de Alina Ciupercovici și Călin H. Bârleanu. Foto: Dumitru Angelescu

Ce înseamnă „acasă” pentru părinții plecați și pentru copiii lor lăsați în urmă? Fenomenul migraţiei părinţilor se întâmplă peste tot în lume și specialiștii i-au remarcat și analizat efectele. Despărţirea de părinţi, prelungită pe diferite perioade de timp, generează efecte negative asupra dezvoltării copiilor, iar acestea sunt comparabile cu situaţiile în care părinţii divorţează. Psihoterapeutul Alina Ciupercovici și psihologul Călin H. Bârleanu de la Clinica Aliat din Suceava au realizat pentru Școala 9 o analiză a fenomenului, cu claritatea cu care se vede el din cabinetul de terapie.

06.07.2021

Editorial. La ce bun romanul „Ion” sau cum să nu te limitezi la meniul zilei

de Monica Halaszi și Horia Corcheș

Pentru prima dată, în 15 februarie am sărbătorit Ziua Națională a Lecturii.

La ce este bună lectura? Cui prodest? întreabă unii. De ce trebuie să-i tâmpim pe copiii noștri cu texte pe care noi înșine le-am studiat? se întrebă alții. De ce trebuie să citim „Enigma Otiliei”? Sau „Ion”? întreabă unii elevi.

16.02.2022