Vasile Ernu

Scriitor, eseist, comentator politic, editor

BAC PLANNER by Școala 9. Recapitulare la matematică: polinoame, integrale, volume elementare

de Ovidiu Bădescu, ilustrație: Simina Popescu

Revenim cu forțe proaspete în prag de primăvară cu BAC PLANNERUL. Profesorul de matematică Ovidiu Bădescu v-a pregătit din nou lecții video explicative pentru a recapitula ușor și organizat materia de bacalaureat.

24.02.2024
if($j > 2) continue; ?> if($j > 2) continue; ?>

Cătălin Frâncu, fondatorul Dexonline: „Manifestarea finală a sistemului e că formează vârfuri și o pătură de plebe săracă”

de Andreea Archip. Foto: Dumitru Angelescu

Cătălin Frâncu este fondatorul Dexonline.ro și de doi ani a pus pe picioare platforma civică Dignitas, pe care și-o dorește „o oglindă a minciunilor pe care le-au spus politicienii, a promisiunilor făcute și neîndeplinite, a răzgândirilor”. Un site care să te trimită la vot mai informat. Cătălin a terminat Massachusetts Institute of Technology, cea mai bună universitate din lume în topurile internaționale, apoi a lucrat patru ani la Google, ca în 2009 să decidă să revină acasă și să se dedice proiectelor pe sufletul lui. Astăzi nu mai folosește nicio rețea de socializare. Într-un interviu pentru Școala 9, Cătălin Frâncu vorbește despre puterea tehnologiei, cum ne modelează ea gândirea și cum putem să ne păzim de asta. Inginerul software face și o analiză a predării științelor exacte și povestește deschis despre călătoria sa de la  creștin practicant la ateu.

31.08.2021