jurnalist

Vitalie Guțu

Este jurnalist de mai bine de 16 ani. În tot acest timp a făcut televiziune, fiind director de știri la postul public de TV din Republica Moldova, moderator de dezbateri, prezentator de știri. A fost coordonator cu atribuții de director la direcția știri și la TVR Moldova. A semnat documentare, investigații jurnalistice, dar și corespondențe pentru presa de la București. Pe lângă tv, face radio și online.

Editorial. Profesorii care își bat elevii strică imaginea școlii românești, nu jurnaliștii care scriu despre asta

Timp de două săptămâni am vorbit, în Școala 9, despre abaterile disciplinare ale profesorilor români. Am arătat cum unii fentează sistemul și revin la catedră. Am lansat o dezbatere publică și am adus la aceeași masă decidenți, profesori, părinți, elevi. Am vorbit despre sănătatea mentală a cadrelor didactice și câtă nevoie au de o salarizare motivantă și de respect. Și cu fiecare cărămidă la discuțiile aplicate despre rezolvarea unei probleme sistemice a tot trebuit să luptăm cu balastul unor mentalități. Sunt încă mulți profesori care se simt atacați atunci când în presă sunt dezvăluite cazurile pe care în primul rând ei ar trebui să le respingă.

19.05.2022

Ari Pokka, director de școală în Finlanda: „Într-o școală căreia îi pasă de copii, un vizitator nu va fi întâmpinat de director cu pâine și sare, ci de elevi”

de Florinela Iosip, Foto: Vlad Chirea

Ari Pokka, unul dintre cei mai cunoscuți experți la nivel mondial în managementul școlilor, el însuși director al unei școli finlandeze, a făcut o analiză pentru Școala9 a sistemului de învățământ din România și a explicat ce înseamnă să fii un bun director și cum crede că pandemia va transforma procesul de învățare pentru elevi și profesori.

29.09.2020

Autoarele ghidului despre egalitatea de gen, creat pentru profesori: „Le spui băieților să ridice mobila și fetelor să aducă brioșe sau toți putem face de toate?”

de Cristina Radu

Are școala românească nevoie să introducă în materii tematica egalității de gen? Da, răspund categoric Irina Ilisei și Alexandra Columban, două dintre autoarele manualului pentru profesori „Egalitatea de Gen: Predarea și Integrarea în Învățământul Preuniversitar”. Într-un interviu pentru Școala 9, acestea explică de ce cadrele didactice trebuie să-și adapteze stilul de predare astfel încât să le vorbească elevilor despre echitate, stereotipuri, discriminare și bullying în același timp în care le predau despre romane, lecții de istorie sau teoreme matematice.

10.12.2022