Brutar artizan

Viviana Mârza

Sunt mama Victoriei de 9 ani și îmi place sa învățam una de la alta. Am terminat facultatea de biotehnologie și am mutat macazul către lumea pâinii. Am început ca autodidact și am continuat să mă specializez cu brutari profesioniști. Îmi place la nebunie ce fac și îmi place să îi învăț și pe ceilalți.

Prima aplicație în limba română pentru educație sexuală. Cum sunt explicate conceptele de „contracepție“, „relație“ sau „consimțământ“: „Sexul este mai mult decât un contact sexual“

Florinela Iosip

În 2019, doar 140 de mii de elevi, 4,6% din total, erau înscriși la opționalul „Educație pentru Sănătate“. Cum educația sexuală nu poate ajunge la ei prin intermediul școlii, Asociația SECS a lansat Myra, prima aplicație mobilă în limba română de acest gen. Mai ales că 86% dintre români accesează internetul de pe un smartphone. Myra se adresează în special tinerilor peste 15 ani din mediile dezavantajate și cuprinde informații despre relații, violență sexuală, metode de contracepție, menstruație, boli cu transmitere sexuală, sarcină, fertilitate și igienă.

10.02.2021

Mucii, tusea și imunitatea școlarului

Interviu de Maria Bercea, ilustrații de Roma Gavrilă

Viroza nu se tratează cu antibiotic. Elevii cu febră n-au ce căuta la școală. Copiii fericiți răcesc mai rar. Adevăruri medicale și mituri demontate de medicul pediatru Roxana Hristianovici, membru al Asociației de Pediatrie și Consultanță în Alăptare.

De ce dăm Bacul?

De Georgiana Ilie

Pentru Șerban Iosifescu, președintele Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar, Bacul este o barieră, nu o certificare a unor competențe.

22.02.2018