Subiectele la Matematică de la Evaluarea Națională. Ce au avut de rezolvat elevii

Peste 161.500 de elevi susțin astăzi a doua probă din cadrul Evaluării Naționale, cea la matematică. În cele două ore de la primirea subiectelor, elevii au avut de rezolvat trei subiecte, fiecare cu mai multe subpuncte.

1

2

3

4

6

8

Examenul a început astăzi la ora 900. Accesul s-a făcut pe baza unui act de identitate.

Elevii au fost monitorizați audio și video și ca în fiecare an, a fost interzisă introducerea în sălile de examen a oricărui tip de materiale ajutătoare, precum manuale, dicționare, notițe, însemnări, cărți, ciorne, rezumate, culegeri.

Li se interzice să aibă ascunse „în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și alte asemenea obiecte sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen telefoane mobile, căști audio, precum și orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la rețele de socializare”, potrivit ordinului care stipulează organizarea examenului.

Rezultatele se vor afișa miercurea viitoare, pe 28 iunie, până în ora 14.00, online și la centrele de examen. Tot atunci elevii pot depune contestații și rezultatele finale le vor avea pe 4 iulie.

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

subiecte matematica evaluarea nationala 2023, subiecte evaluare nationala, matematica