Zeci de speakeri internaționali vin la București pentru Climate Change Summit

Marți, 4 octombrie, începe Climate Change Summit, eveniment care adună la București peste 50 de speakeri și 500 de participanți. Timp de două zile, discuțiile de pe scena Odeon se vor axa pe tranziția către economie verde, energie regenerabilă și politici energetice, agricultură sustenabilă, protecția biodiversității, finanțare verde, producție sustenabilă, politici de mediu.

02.10.2022

Redacția Școala 9

Climate Change Summit este forumul de întâlnire pentru lideri naționali și internaționali în domeniul politicilor climatice, sustenabilității, mediului de business.

Mesajul din deschidere va fi susținut de președintele Klaus Iohannis marți, pe 4 octombrie, pe scena de la Teatrul Odeon, unde de altfel va avea loc întreg evenimentul.

Printre invitații care vor susține prelegeri se numără Giedrimas Jeglinskas, asistent la Secretariatul General al NATO, Mark Campanale, fondator al Carbon Tracker Initiative, un think tank non-profit cu birouri în SUA și Marea Britanie, Oliver Harman, profesor la Universitatea Oxford, specializat în economia orașelor, Nicolar Brien, președintele European Startup Network, unul dintre cele mai importante hub-uri de tehnologie din Europa, cu sediul în Bruxelles.

Printre cele mai importante teme de pe agenda primei ediții ale Climate Change Summit se vor număra: tranziția către economie verde, energie regenerabilă și politici energetice, agricultură sustenabilă, protecția biodiversității, finanțare verde, producție sustenabilă, politici de mediu, economie circulară, reziliența climatică a orașelor, start-up-uri inovatoare sau noi tehnologii.

Agenda completă poate fi consultată aici.

Evenimentul este organizat de Social Innovation Solutions, organizație activă în sustenabilitate, impact social și inovație, la inițiativa și cu susținerea BRD Groupe Société Générale, în calitate de partener fondator.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

climate change summit, bucuresti summit mediu, brd mediu