#fărăapărare, meningită și schimbări ale modificărilor

În fiecare după-amiază de vineri, un reporter Școala9 scrie despre cele mai importante informații cu care rămânem din știrile săptămânii în educație.

De Nicoleta Coșoreanu, ilustrație de Școala9

#fărăapărare

Este posibil să fi văzut deja până acum scurtmetrajul realizat de USLIP Iași, sindicat al profesorilor. Filmul, care prezintă povestea unei profesoare agresate în școală de o elevă și mama acesteia, a stârnit numeroase reacții în mediul online, atât din partea părinților, cât și din partea profesorilor, iar în unele situații realizatorii au fost acuzați că au prezentat simplificat situația din școli.

După ce Oana Moraru, expert în educație, a criticat public scurtmetrajul, sindicatul a emis un punct de vedere pentru site-ul Edupedu.ro, în care explică faptul că „în 10-15 minute de filmare, nu ai timp să enumeri toate scenariile posibile, toate tipologiile de părinți și de profesori. Te limitezi la un singur mesaj, clar și evident, care să ilustreze problema, raportul de putere ce stă la baza actului de violență”. Iar într-o conferință de presă, liderii USLIP Iași au povestit că au ajuns la ideea filmului după ce o profesoară le-a povestit experiența ei, iar obiectivul următor este adoptarea unei legi speciale pentru protecția cadrelor didactice.

S-a schimbat modificarea

Luni, pe 13 mai, în presă a apărut informația că ministrul educației, Ecaterina Andronescu, a semnat un ordin prin care s-ar fi modificat calendarul de admitere la liceele vocaționale. În calendarul inițial, probele de aptitudini de la admitere erau programate pentru perioada 15-17 mai, în timp ce în noua versiune aceste probe ar fi fost reprogramate pentru perioada 10-12 iunie.

O zi mai târziu însă, Ministerul Educației a revenit cu un comunicat de presă în care anunța că probele de admitere vor avea loc conform calendarului inițial.

Meningită

O elevă de 16 ani din Pitești a fost internată săptămâna asta la Institutul de Boli Infecțioase "Matei Balș" din București, iar o informare a Direcției de Sănătate Publică Argeș a anunțat la acel moment că ar putea fi vorba de un nou caz de meningită. Cazul a fost confirmat, însă tânăra nu suferă de același tip de boală pe care o aveau cele două tinere care au murit luna trecută.

Ministrul sănătății, Sorina Pintea, a declarat într-o conferință de presă că în România nu există motive de îngrijorare pe această temă, pentru că au fost depistate doar cazuri izolate de meningită, fără legătură între ele.

Nicoleta Coșoreanu

Reporter

Exploratoare de sisteme. Ale celor de legi, în educație, și ale celor de joc, în sport.

știri Școala9-explică