Educația în lume. Varianta Delta de Covid ține 250 de mii de copii englezi departe de școală. Finlandezii vor să deschidă un cont de investiții pentru fiecare bebeluș

Noua variantă Delta de coronavirus ține un sfert de milion de copii din Anglia în izolare, iar cercetătorii din SUA spun că școlile ar trebui să ia mai multe măsuri de siguranță pentru elevii care se vor întoarce la ore în această toamnă. 40% dintre familiile australiene nu-și permit creșa sau grădinița pentru copiii lor. Finlanda vrea să deschidă un cont de investiții pentru fiecare nou-născut.

04.07.2021

Florinela Iosip

SUA și Anglia. Virusul Delta de Covid crează probleme elevilor care încă merg la școală sau se vor întoarce la cursuri la toamnă

Școlile ar putea fi nevoite să crească din nou nivelul măsurilor de protecție, în contextul pandemic, din cauza răspândirii rapide a noii variante Delta de Covid, avertizează experții în sănătate. „Este una dintre cele mai periculoase perioade de când a început pandemia pentru cei care nu sunt vaccinați”, explică Taylor Nelson, medic specializat în boli infecțioase la Universitatea din Missouri (SUA). Medicul atrage atenția că din rândul categoriilor de persoane cu cea mai mică rată a vaccinării fac parte și tinerii, notează publicația de jurnalism în educație the74million.

Aproximativ 20% dintre noile cazuri de infectare din SUA sunt cu noua variantă Delta Covid, în creștere față de săptămânile trecute - când reprezentau doar 10%. În Anglia, unde școala se încheie la mijlocul lunii iulie, aproximativ 250 de mii de copii au lipsit de la ore din cauză că au fost testați pozitivi cu noua variantă de virus sau au avut contact direct cu alți copii ori angajați infectați.

Australia. 40% dintre familii nu-și permit creșa sau grădinița pentru copiii lor

Îngrijirea copiilor este inaccesibilă pentru mai mult de 385.000 de familii australiene, arată un nou raport al Institutului Mitchell din cadrul Universității Victoria, notează The Conversation. Asta înseamnă că acestea cheltuie mai mult de 7% din veniturile lunare pentru serviciile de îngrijire pentru copii, precum creșa sau grădinița, în timp ce părinții sunt la muncă.

Reglementările oficiale din Australia spun că o familie nu ar trebui să plătească mai mult de 7% din venituri pentru astfel de servicii. Același prag, de 7%, este aplicat și pentru cele mai sărace familii din SUA.

SUA. Un nou studiu despre cum să-i faci curioși pe copiii de vârsta preșcolară

Dacă vrei să le captezi atenția copiilor mici (până în 6 ani) ca să învețe lucruri noi, trebuie să ai grijă să nu le dai toată informația pe care o posezi din prima, potrivit unui nou studiu de la Universitatea Rutgers - New Brunswick din New Jersey (SUA), publicat pe platforma Sage Journals. Practic, cheia pentru a-i motiva pe copiii este să creezi un mix echilibrat între cunoștințe și incertitudine.

SUA.  Universitatea din Texas a publicat un studiu despre efectele negative ale pedepselor corporale asupra copiilor

Peste 60% dintre copiii între 2 și 4 ani sunt supuși în mod regulat pedepselor corporale din partea părinților sau a altor adulți sub tutela cărora se află aceștia, arată cercetătorii de la Universitatea Austin din Texas într-o analiză publicată în revista The Lancet

Aceștia arată că pedepsele fizice nu sunt eficiente în rezolvarea problemelor de comportament ale copiilor. Din contră, astfel de tratamente produc efecte negative pe termen lung, afectându-le dezvoltarea fizică și starea emoțională.

Finlanda. Pentru fiecare nou-născut statul va deschide 300 de euro, pe lângă cutia bebelușului, care are o tradiție de aproape un secol

Grupul de lucru al Ministerului Afacerilor Economice și Ocupării Forței de Muncă vrea ca, pe lângă pe lângă cutia pentru bebeluși, statul să deschidă un cont de investiții pentru toți nou-născuții cu o sumă inițială de 300 euro pentru fiecare copil.

Cutia bebelușului, care include câteva obiecte de bază pentru acesta și mama sa - de la haine la jucării -, a fost introdusă în Finlanda în anii '30, într-o perioadă în care țara scandinavă se confrunta cu o sărăcie extremă. În prezent, gravidele ar putea să aleagă echivalentul financiar al acestei cutii, dar 95% dintre mame aleg cutia. De ce? Pe lângă tradiție, acestor obiecte li se atribuie și o valoare emoțională de către mame, scrie publicația Psyche.

Polonia. Ministrul Educației spune că ar trebui interzise discuțiile despre LGBT în școli, la fel cum a făcut Ungaria

Ministrul Educației Przemyslaw Czarnek spune că Polonia ar trebui să adopte același tip de legislație ca regimul Orban din Ungaria privind interzicerea discuțiilor despre persoanele transgender sau despre homosexualitate în școli, notează Reuters. Același ministru a declarat săptămâna trecută că paradele gay sunt o jignire la adresa catolicilor.

Foto Cover: Shutterstock

Florinela Iosip

reporter

Învață să cunoască oameni și să scrie din 2016. A lucrat la Realitatea TV, Adevărul și Libertatea, unde este reporter și acum.

educatia in lume, varianta delta, scoli, australia, cutia bebelusuluui finlanda, studiu, pedepse corporale, copii