În ce condiții se închid școlile în Germania, Marea Britanie și Italia

Școlile nu se vor mai închide dacă incidența îmbolnăvirii cu Covid-19 depășește 6 cazuri la mia de locuitori, așa cum a fost stabilit înaintea de 13 septembrie. Vineri va fi discutat și adoptat noul ordin comun al Ministerelor Educației și Sănătății, ca toate școlile să știe ce fac începând de luni. În prezent, aproape 8% din elevii român învață în online. Școlile trebuie să fie ultimele care se închid, este o decizie luată aproape la unison în lume. Școala 9 a analizat în ce situații Germania, Marea Britanie și Italia își trimit elevii să învețe din fața calculatoarelor.

de Andreea Archip, Florinela Iosip și Medeea Stan

Anglia. Școlile sunt închise când au mai mult de 5 îmbolnăviri

Anglia avea până pe 26 septembrie aproape 90% din populație vaccinată cu cel puțin o doză. În acest context, pentru englezi închiderea școlilor nu mai este un scenariu oficial. Pe de altă parte, pentru cazuri punctuale, considerate grave de experții în sănătate publică, aceștia pot lua decizii în funcție de gravitatea situației de infectare de la nivel local, inclusiv să suspende cursurile.

Departamentul pentru Educație al Angliei recomandă școlilor să ceară expertiza specialiștilor autorităților locale sau să sune la o linie telefonică națională, dedicată unităților de învățământ pentru probleme legate de pandemie, dacă:

cel puțin cinci elevi sau angajați ai școlii au fost testați pozitiv cu Covid-19, într-o perioadă de 10 zile, și au avut contact direct cu persoane din clasa lor sau alte grupuri ale unității de învățământ;
10% dintre elevi sau angajații școlii au fost testați pozitiv cu Covid-19, într-o perioadă de 10 zile și au avut contact direct cu alte persoane.

În cazul școlilor speciale sau alte tipuri de spații educaționale în care nu activează mai mult de 20 de persoane, unitățile de învățământ sunt îndrumate să apeleze la experți dacă au cel puțin două cazuri de infectări.

Primele soluții recomandate de specialiști, în parteneriat cu școlile, vor fi legate de îmbunătățirea condițiilor de ventilație, igienizarea spațiilor de învățare, creșterea numărului de testări, reintroducerea măștilor pentru copii sau mutarea cursurilor afară.

Germania. Măști și testare regulată

În Germania, landurile iau decizii în funcție de situația epidemiologică locală. Măsurile de protecție diferă, însă închiderea școlilor e deocamdată exclusă peste tot. „Obiectivul nostru în noul an școlar rămâne predarea față în față”, transmite site-ul landului Saxonia. Berlinul precizează că, în cazul unui lockdown național sau regional, s-ar putea închide și școlile și copiii să se învețe la distanță, mai puțin cei din clasele primare. Oricum, în Germania s-a vaccinat deja aproape 65% din populație.

În prezent, cel mai important parametru în funcție de care se iau măsuri este incidența spitalizării la fiecare 7 zile – acum e 1,54 la nivel național, raportat la 100.000 de locuitori. În ce privește creșterea numărului de cazuri, pe 28 septembrie au fost 4.171, iar o zi mai târziu, 11.780.

În toate landurile se păstrează momentan sau se înăspresc măsurile anti-COVID în școli. Hamburg testează elevii și impune purtarea măștilor de protecție. În Holstein, copiii trebuie să poarte, de asemenea, mască în interiorul școlii, nu și în curtea instituției. În plus, toți elevii nevaccinați sau netrecuți prin boală se testează de două ori pe săptămână.

În schimb, în Saxonia Inferioară, elevii și profesorii trebuie testați mai des, și anume de trei ori săptămânal. În clase, toată lumea e obligată să poarte o mască, cu excepția copiilor din clasele I și a II-a, dacă și-au ocupat locul în bancă.

Italia. Liceenii trec în online când localitatea intră în zona roșie

După o săptămână de la începerea școlii, în Italia, 200 de clase și-au mutat activitatea în online fiindcă au fost detectate cazuri de Covid-19. Guvernul italian a impus ca toți profesorii să aibă un certificat verde care atestă fie că e vaccinat, fie că a trecut prin boală sau are un test PCR negativ. În plus, există o campanie de testare rapidă în școli, cu teste salivare, așa cum intenționează să implementeze și autoritățile române. Italienii și-au propus ca lunar să facă 110 mii de teste de salivă în școli.

Închiderea școlilor survine în Peninsulă doar dacă localitatea respectivă este în zona roșie. Însă criteriile pentru a introduce o zonă într-o culoare anume sunt mult mai stricte decât la noi.

În Italia, o regiune intră în zona roșie dacă incidența cazurilor este mai mare de 1,5 la 1000 de locuitori, dacă gradul de ocupare a paturilor pentru pacienții Covid-19 este mai mare de 40% și dacă gradul de ocupare a paturilor la terapie intensivă cu pacienți Covid-19 este mai mare de 30%. Toate cele trei condiții sunt luate în considerare pentru determinarea zonei roșii, scrie publicația Altro Consumo. Chiar dacă intră în zona roșie, școlile până la clasa a șaptea, echivalentul gimnaziului la noi, rămân deschise și la liceu merg doar între 50 și 75% dintre elevi.

În zona portocalie intră localitățile care au peste de 1,5 cazuri la mia de locuitori. Școlile rămân deschise până la clasa a șaptea. Liceenii și studenții merg la școală într-o proporție între 60 și 100%, în funcție de cazurile care apar în fiecare unitate.

Localitățile unde incidența este între 0,5 și 1,5 la mia de locuitori intră în zona galbenă. Trebuie să mai fie întrunite concomitent condițiile ca gradul de ocupare a paturilor cu pacienți Covid-19 să nu fie mai mare de 30% și a celor de la terapie intensivă de 20%. În acest moment, în Italia, doar Sicilia se află în zona galbenă. Aici școlile rămân deschise.

Celelalte regiuni ale Italiei sunt în zona albă. În Italia, aproape 68% din populație este vaccinată.

Foto: Vlad Chirea

Școala9

Redacția

Redacția Școala9