Pentru prima oară copiii dintr-un sat de romi cu 1.000 de locuitori au început școala gimnazială fără să treacă, preț de 7 kilometri dus-întors, peste un deal, printr-o pădure, peste un râu.
În zorii epocii moderne, în Transilvania, parte a Imperiului Habsburgic la vremea respectivă, a avut loc o adevărată reformă a învățământului. Principalii actori care au girat această reformă au fost împărăteasa Maria Tereza și împăratul Iosif al II-lea, aceștia considerând educația ca fiind centrală pentru a garanta stabilitatea Imperiului, de aceea au întreprins măsuri pentru înființarea școlilor în toate provinciile, inclusiv în Transilvania. Toate într-un nou episod din seria Școala veche.
OP-ED. „Buna ziua! Sunt Andreea, consilier parental voluntar în cadrul campaniei de susținere a părinților ai căror adolescenți urmează să susțină examene în perioada următoare. V-am contactat pentru a stabili, de comun acord, o dată și o oră pentru a avea împreună o primă ședință de consiliere.”