Andreea Tancu, să-i spunem așa, este profesoară și dirigintă la o clasă de elevi de a V-a. Este pentru prima dată când primește dirigenție, dar are deja o experiență didactică de cinci ani. Andreea are 28 de ani. A terminat facultatea la 21 de ani (nivel licență), apoi masteratul la 23 de ani și a intrat imediat după aceea în învățământ.
A trecut cu bine de-Al Doilea Război Mondial, de venirea comuniștilor la putere și de cei aproximativ 30 de miniștri ai educației și ale lor reforme, școala din Bădăcin, Sălaj, nu și-a mai deschis porțile din această toamnă. A fost construită de Iuliu Maniu acum 85 de ani, dar în ultimii mai funcționa doar cu învățământ primar. Nu mai sunt nici elevi, dar nici satul nu a reușit să-și adune voința ca să păstreze construcția în misiunea ei. La umbra marelui Maniu, o comunitate pare în continuare divizată de fantomele istoriei.
Scumpirile la electricitate și gaze vor afecta și cele 17 mii de școli din țară. Chiar dacă pandemia a ținut școlile mai mult închise și implicit facturile au fost mai scăzute, vremea rece îi sperie pe cei mai mulți dintre directori. Se preconizează o creștere de până la 50% la electricitate și 20% la gaze, dacă Guvernul nu ia măsuri în timp util. Școala 9 a vorbit cu directori de la școli din toată țara pentru a afla cum își gestionează bugetul.