Podcastul In a Relationship with #ARTS aduce față în față artiști cu experiență și la început de drum și un psiholog

Arta, emoțiile și relațiile se întâlnesc în podcastul In a relationship with #ARTS derulat de Fundația Friends for Friends din București. În fiecare episod din acest podcast se reunesc un psiholog, un profesionist din anumite zone ale artelor - dans, fotografie, literatură etc. și un tânăr din generația Z, pasionat de același subiect. Rezultatul: discuții emoționante despre relațiile cu cei din jur, fie romantice sau de altă natură ori și relația cu propria persoană.

de George Herlaș

Podcastul are șapte episoade și toate acestea pot fi vizionate pe Youtube, unde psihologa Silvia Ciubotaru descoase artiștii de provocările prin care au trecut și discută inclusiv despre abuzuri.Scopul podcastului este acela de a reuni artiști din domeniile: fotografie, dans, literatură, film, teatru, arte grafice și muzică cu tineri pasionați pentru a vorbi despre ceea ce poate nu se vede direct, dar este exprimat prin artă și care poate fi acum și verbalizat în spațiul public.

Filmarea podcastului In a relationship with #ARTS Foto: Matei Bumbuț

Printre temele abordate se numără relația cu propriul corp și dansul ca terapie, scrisul ca instrument al creativității, relația oamenilor cu ecranele, echilibrul dintre muncă și viață personală în artă. Coordonatoarea proiectului, Silvia Ciubotaru, a călătorit în ultimii 6 ani în întreaga țară, popularizând psihoeducația în rândul tinerilor și crescând organic rețeaua neoficială de educație împotriva abuzurilor.

Cine participă la cele șapte episoade

Ep 1 #FOTOGRAFIE cu Adrian Bulboacă și Teodora Modan

Rolul fotografiei, relația cu mentorii, voluntariatul & apartenența la comunități

diverse.

Ep 2 #DANS cu Andrea Gavriliu și Ana Ioana Călinescu

Relația cu propriul corp, dansul ca formă de terapie, expunerea publică și teama

de judecată.

Ep 3 #LITERATURĂ cu Laura Ionescu și Ioana Stănișor

Scrisul ca instrument al creativității, autoreglarea emoțională prin scris, nevoia

de modele feminine în literatură.

Ep 4 #FILM cu Vlad Brumaru și Miruna Diaconu

Relația oamenilor cu ecranele, diferențele dintre filmul comercial și filmul de

artă, utilizarea filmelor ca instrumente educaționale.

Ep 5 #TEATRU Adrian Nicolae și Mara Surugiu

Rolul de actor & spectator de teatru, dezvoltarea personală prin teatru, parcursul

educațional teoretic vs. vocațional al tinerilor.

Ep 6 #ARTE GRAFICE Nicu Mihai și Helga Czégényi

Desenul ca talent și ca aptitudine care se poate antrena, explorarea individuală

prin desen - o artă solitară, echilibrul între muncă și viață personală în profesiile

creative.

Ep 7 #MUZICĂ Andrei Cojocaru/ COJO și Șerban Suciu

Producția muzicală în era tehnologiei, mesajele transmise prin muzică și impactul

lor asupra publicului, conexiunea cu alți oameni prin intermediul muzicii.

In a relationship with #ARTS | Ep. 1 #FOTOGRAFIE cu Adrian Bulboacă și Teodora Modan

George Herlaș

reporter

George Herlaș este student la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității din București și s-a alăturat echipei Școala 9 pentru că spune „da" oricărei provocări. Prin jurnalism, vede o misiune de a aduce valoare cititorilor și întregii comunități.