Colaborator

Alexandra Țipțer

Reporter cu 21 de pălării colorate, pasionată de teatru și cărți polițiste.

În ce condiții se închid școlile în Germania, Marea Britanie și Italia

de Andreea Archip, Florinela Iosip și Medeea Stan

Școlile nu se vor mai închide dacă incidența îmbolnăvirii cu Covid-19 depășește 6 cazuri la mia de locuitori, așa cum a fost stabilit înaintea de 13 septembrie. Vineri va fi discutat și adoptat noul ordin comun al Ministerelor Educației și Sănătății, ca toate școlile să știe ce fac începând de luni. În prezent, aproape 8% din elevii român învață în online. Școlile trebuie să fie ultimele care se închid, este o decizie luată aproape la unison în lume. Școala 9 a analizat în ce situații Germania, Marea Britanie și Italia își trimit elevii să învețe din fața calculatoarelor.

30.09.2021

Alexandru Manda, activistul care a împins Ministerul Educației să dea bani pentru bursele elevilor: „Zeci de mii de copii au abandonat școala pentru că primarul din orașul lor nu le-a acordat bursele prevăzute de lege”

de Florinela Iosip

Noul buget pentru Ministerul Educației este cel mai mic din ultimii 30 de ani ca procent din PIB (2,5%), iar cel total pentru educație are doar cu 2,2 miliarde de lei mai mult decât anul trecut. Totuși, pentru prima dată în istoria postdecembristă, bugetul de stat prevede o sumă de bani pentru bursele elevilor: peste jumătate de miliard de lei. Într-un interviu pentru Școala 9, Alexandru Manda, coordonator de programe la Societatea Academică din România și student în anul III la Facultatea de Drept de la Universitatea din București, explică cum a început lupta pentru bursele elevilor și de ce ar trebui să ne uităm la bugetul pentru educație și dincolo de banii alocați doar pentru minister.

18.02.2021

Școala trebuie să reacționeze la problemele elevilor

De Nicoleta Coșoreanu

Un asistent social din Berlin vorbește despre măsurile pe care statul german le-a luat pentru a ajuta familiile vulnerabile și ce ar putea învăța România din ele.

26.02.2020