Lecții de arhitectură și construcții pentru copiii din medii defavorizate: „La noi, așezările sunt încă departe de cum ar trebui să fie”

de Adelina Mărăcine

Copii din opt județe au învățat noțiuni practice de arhitectură, de la structura solului, la ce adâncimi se duc rădăcinile plantelor și de ce sunt atât de importante fundațiile. Arhitectul și co-fondatorul asociației eematico, Ion Neculai, a povestit pentru Școala 9 ce a însemnat să ducă Kitul de Arhitectură în diferite comunități.

Editorial. Izbăvirea de cel rău sau profesorul excepțional

De Monica Halaszi și Horia Corcheș

Era o vreme în care scrisorile se redactau pe hârtie velină, se trimiteau prin poștă, în plic timbrat, introdus în cutiile poștale galbene care se găseau de obicei în fața oficiilor poștale. Ajungeau după câteva zile, uneori după câte o săptămână la destinatar. Ce bucurie era atunci când primeai câte o scrisoare de departe, din Hunedoara sau din Iași, pe care era trecut numele tău! Sau din Varșovia, poate, sau din Paris! Cu câtă emoție o deschideai și o citeai!

Un elev nevăzător din Cluj vrea să ne învețe ce înseamnă dizabilitatea. „Societatea ar trebui să fie îndemnată să nu ne ocrotească foarte mult”

Frigur Botond, un licean nevăzător din Cluj, vrea să spargă preconcepțiile cu privire la persoanele cu deficiențe. În pandemie, a organizat la Liceul Special pentru Deficienți de Vedere din Cluj-Napoca ateliere la care a invitat persoane cu dizabilități care au reușit în profesiile lor. „Nevăzătorii nu trebuie să facă doar masaj”, a spus tânărul premiat în această vară la Gala Elevului Reprezentant 2022. Frigur vrea să facă o carieră în muzică, fiind pasionat de chitară, dar până atunci, se gândește la următorul său proiect: să-i învețe pe oamenii fără deficiențe de vedere cum să interacționeze cu nevăzătorii.

14.08.2022