reporter

Andreea Ofițeru

Jurnalist specializat pe educație. A început să lucreze în redacția România libera în anii 2000. A fost apoi în redacțiile de la Adevărul, DIGI 24, HotNews.ro, unde a acoperit în principal subiectele legate de învățământul din România.

Discursul „bla bla bla” al Gretei Thunberg, în care-i ironizează pe liderii lumii

Activista de mediu din Suedia Greta Thunberg (18 ani) i-a ironizat pe marii lideri ai lumii într-un discurs ținut la evenimentul Youth4Climate din Milano, Italia. A fost numit „discursul bla bla bla” de către presa internațională. Tânără de 18 ani a vrut să evidențieze că acțiunile de protest ale elevilor din toată lumea pentru protecția mediului, inițiate în urmă cu patru ani, nu sunt doar o joacă de copii. S-a terminat cu discursurile „de activiști care îmbrățișează iepurași”, a spus activista. La evenimentul din Italia, tineri din 197 de țări s-au pus la masă ca să creeze politici publice pe care le vor înainta miniștrilor mediului care vor participa la conferințele Națiunilor Unite pentru schimbări climatice. Iată discursul său integral.

04.10.2021

Studiu. Tulburările alimentare și obezitatea la copii și adolescenți s-au accentuat în pandemie

Anxietatea și stresul își pun amprenta pe adulți și copii deopotrivă și cel mai la îndemână mod de a te simți mai relaxat este prin a mânca ceva care îți place. Studiile internaționale arată că în pandemie a crescut numărul cazurilor de tulburări alimentare și obezitate în rândul copiilor și adolescenților. Rețelele sociale au și ele un rol semnificativ: anorexia și bulimia au fost diagnosticate mai des în ultimii aproape doi ani de criză sanitară, scrie The Conversation.

03.12.2021

Editorial. Profesorii care își bat elevii strică imaginea școlii românești, nu jurnaliștii care scriu despre asta

Timp de două săptămâni am vorbit, în Școala 9, despre abaterile disciplinare ale profesorilor români. Am arătat cum unii fentează sistemul și revin la catedră. Am lansat o dezbatere publică și am adus la aceeași masă decidenți, profesori, părinți, elevi. Am vorbit despre sănătatea mentală a cadrelor didactice și câtă nevoie au de o salarizare motivantă și de respect. Și cu fiecare cărămidă la discuțiile aplicate despre rezolvarea unei probleme sistemice a tot trebuit să luptăm cu balastul unor mentalități. Sunt încă mulți profesori care se simt atacați atunci când în presă sunt dezvăluite cazurile pe care în primul rând ei ar trebui să le respingă.

19.05.2022