Trei educatori de mediu vorbesc despre programele prin care au sprijinit profesorii când statul a venit cu ideea programului Săptămâna Verde: o inițiativă bună parașutată într-un sistem ineficient.
Am crescut ca fiind copilul mijlociu al familiei. De mijloc am fost și în școala generală, ceea ce pentru multă vreme am considerat a fi un mare defect. O fi de la faptul că mi s-a spus de prea multe ori brânză bună în burduf de câine? Un mod destul de nepotrivit să îi transmiți unui copil că are potențial, dacă mă întrebați pe mine. Povestea asta e despre mine, copil care n-ajungea pe raftul de sus al medaliilor și coronițelor, neștiind atunci că nici nu are nevoie de ele și despre copiii de azi puși pe podiumuri din fașă și cântăriți în câți de 10 iau la materii care nu-i interesează.
Ce-am ales să documentăm și ce-am descoperit despre sistemul românesc de învățământ de-a lungul anului - în 12 fotografii și ilustrații reprezentative.