jurnalist

Cristina Radu

A terminat Facultatea de Jurnalism din București și a început să lucreze în presă în 2016, în primul an de studii, la agenția de presă News.ro. Din 2018 învață să vadă poveștile din spatele știrilor, ca reporter Libertatea. Scrie despre oamenii care schimbă câte puțin societatea, despre mediu și animale, și acoperă domeniul administrației publice locale. Îi place Harry Potter, are doi motani răsfățați și crede că locul stafidelor nu este în prăjituri.

Președintele Klaus Iohannis: „Din 8 februarie, când începe semestrul II, majoritatea școlilor se vor redeschide”

Redacția Școala9

Președintele Klaus Iohannis a spus într-o declarație de presă că, în urma consultărilor avute cu miniștrii Educației și Sănătății și altor actori din domeniu, au decis ca școlile să revină din semestrul al doilea la scenariile verde, galben și roșu de redeschidere a școlilor. Adică în funcție de situația epidemiologică din fiecare localitate.

14.01.2021

Ce spun tinerii născuți după 2000 despre vot: „România e ca mașină de jucărie pe care părinții ne-au dat-o nouă ca să o reparăm“

de Florinela Iosip

Școala 9 a vorbit cu șase tineri născuți după anul 2000 despre cum se poziționează față de dreptul de a vota. Trei dintre ei încă nu pot vota, pentru că sunt minori, dar fac apel la adulți să-și exercite acest drept și pentru ei la alegerile parlamentare din 6 decembrie. „Nu există vot greșit“, crede Crina. Are 17 ani, iar recent a fost infectată cu COVID și a folosit această perioadă de carantină ca să se informeze mai mult despre candidați. „România e ca o mașină de jucărie pe care părinții ne-au dat-o nouă să o reparăm“, spune și Ștefania de 15 ani.

06.12.2020

[EcoU] Nu te costă nimic să reciclezi

De Maria Comărniceanu, ilustrație de Iulia Ignat

Elevii și profesorii Colegiului Național „Gheorghe Șincai” din București reciclează din 2014 peste două tone de hârtie pe an.

13.12.2019