Expertul în evaluare Bogdan Cristescu, despre testările de la clasa a II-a, a IV-a și a VI-a: „Sunt ca o analiză anuală la doctor. Nu trebuie să sperie, dar pot duce la schimbări ale stilului de viață”

În această săptămână, elevii de clasa a VI-a au susținut evaluarea națională. Urmează cei de clasa a IV-a și apoi cei de clasa a II-a. Nu vor primi note în catalog, nu se fac clasificări ale elevilor în urma rezultatelor, nu trebuie făcute ore de meditații înainte, cum se practică la clasa a VIII-a și la Bac. Rezultatele le primesc părinții și cadrele didactice care pot realiza apoi un plan individualizat de învățare. Profesorul Bogdan Cristescu, director în cadrul Centrului Național de Politici și Evaluare în Educație, adică instituția care a gândit și implementat aceste examene, a explicat pentru Școala 9 ce ar trebui să știe un copil la final de clasa a II-a, a IV-a și a VI-a și de ce sunt atât de importante aceste testări.

14.05.2021

Cum poți să aplici la universitățile americane. Sfaturi de la profesori din SUA

de Andreea Ofițeru. Foto: Shutterstock

A schimbat pandemia politicile de recrutare ale universităților americane? Ce trebuie să știe despre obținerea vizei cei care urmează să studieze în SUA? Profesori de la mari universități americane le-au dat mai multe ponturi elevilor bucureșteni pentru alegerea facultății potrivite, într-o întâlnire online.

18.12.2020

Școala de sprijin

De Anemari Helen Necșulescu, ilustrație de Nadia Barbu

Cum a găsit mama unui copil cu ADHD calea de a lucra cu școala pentru ca fiul ei să primească educația potrivită nevoilor lui.

12.07.2018