Cum își pot gestiona adolescenții teama de război. „Nu voiam să mai ies din casă, credeam că o să murim cu toții”

de Bianca Vasile

De pe 24 februarie, când a început invazia rusă în Ucraina, un milion și jumătate de refugiați au fugit înspăimântați din calea războiului, câteva sute de mii prin România. Teama i-a cuprins și pe români, în contextul în care un conflict armat, cum n-a mai întâlnit Europa de la Al Doilea Război Mondial, a izbucnit la granițele noastre. Școala 9 a vorbit cu mai mulți elevi despre emoțiile și gândurile lor despre război iar psihoterapeuta Ligia Moise a explicat cum pot să depășească această perioadă.

Studentă din Muntenegru: „Politicienii au «lucruri mai importante de făcut» decât să ne îmbunătățească educația”

de Antonia Pup

Sofija Kirsanov, studentă la Științe Politice în Podgorica, Muntenegru și fondatoarea unui ONG care luptă pentru drepturile tinerilor, a povestit pentru Școala 9 ce înseamnă să trăiești într-o țară aflată încă în umbra Rusiei. O țară multietnică, „fără McDonalds și Starbucks”, în care tinerii ca ea privesc cu speranță spre Vest și vor să pună umărul ca să trăiască în continuare în pace.

27.08.2022

Educația și cariera, motivele pentru care românii sub 44 de ani vor să emigreze

de Alexandra Șerban

Jumătate din copiii și jumătate din adulții români și-ar dori să se stabilească peste hotare, arată două sondaje de opinie recente. Motivele țin de oportunitățile în carieră, dar și de sistemele de învățământ din Occident, mai bine dezvoltate decât cel românesc.

03.11.2023