Cum se încheie mediile în acest an școlar? Sorin Ion, secretar de stat în Ministerul Educației: „Corigența nu a abrogat-o nimeni”

de Andreea Ofițeru. Foto: Vlad Chirea

Sorin Ion, secretarul de stat pentru învățământul preuniversitar în Ministerul Educației, a explicat pentru Școala 9 că lipsa tezelor școlare și faptul că toată lumea este în online nu înseamnă că nu vor mai exista elevi corigenți. Le recomandă însă profesorilor să își adapteze evaluarea la condițiile actuale și să fie ceva mai indulgenți.

11.12.2020

Acord/dezacord

De Anca Iosif, colaje de Oana Barbonie

A introduce sau nu votul de la 16 ani în România? Într-o perioadă în care tot mai multe state au scăzut limita de vârstă pentru vot, liceenii dau startul discuției.

12.11.2018

Șapte părinți în pandemie. Școală și muncă la domiciliu.

de Ella Moroiu. Ilustrație: Lucian Lupu / Argo

În timp ce scriu acest articol, cei doi copii ai mei sunt la orele online cu învățătoarea și profesorii de la o școală din București. După ce am început ziua sărind peste cafea și mic dejun ca să rezolv probleme tehnice cu un mouse care a încetat din viață, mă trezesc că ai mei copii au luat pauză în mijlocul orei ca să se certe pe încărcătorul de laptop. Aleg să îi las să își rezolve singuri disputa, pentru că am ratat deja trei termene-limită pentru textul pe care îl citești.

10.05.2020