Reporter

Irina Tacu

Scrie pentru DoR și decatorevista.ro de trei ani.

INTERVIU Cornelia Stavri, reprezentanta celei mai mari federații de sindicate din învățământ: „Un profesor umilit va produce elevi care vor suporta tot umilință“

Florinela Iosip

În ultimul an, pe fondul pandemiei, criticile îndreptate asupra profesorilor s-au înmulțit: fie că au venit din partea elevilor, părinților sau din partea colegilor de cancelarie. Afirmația profesoarei Cristina Tunegaru că 40% dintre profesori ar fi analfabeți funcțional i-a încurajat pe unii dintre membrii societății civile să reitereze și ei nemulțumirile lor. Am vorbit cu Cornelia Popa - Stavri, secretar general al celei mai mari federații de sindicate din învățământ, pentru a înțelege mai bine prin ce trec profesorii, cum se poziționează față de aceste critici și cât de eficientă este de fapt evaluarea cadrelor didactice astăzi.

25.02.2021

Care e vârsta potrivită de învățare a unei limbi străine? Experiența unei grădinițe franceze din București

de Ema Tănase

Camelia Vețeleanu, economistă la bază, a înființat o grădiniță în care copiii sunt expuși la limba franceză de la un an și jumătate. De la 4 ani încep să învețe și engleză. Ideea este ca atunci când împlinesc șase ani, copiii să poată să comunice fluent în cele două limbi. Cu cât încep să învețe o limbă străină mai devreme, cu atât mai bine, arată studiile internaționale. Dar când devine prea târziu pentru un copil să ajungă la un nivel nativ?

24.05.2021

Ce le spunem copiilor despre Marea Unire?

de Anca Iosif, colaj de Oana Barbonie

Adunarea Națională de la 1 decembrie, tratatul de la Trianon. Unde începe și unde se termină, de fapt, povestea Marii Uniri?

04.12.2018