
Reporter la început de drum, #peteren și social media. În timpul liber își schimbă culoarea la păr ca pe dresuri.

Din primul său an de predat, Alexandra Chirea și-a dat seama că, pentru a se înțelege cu elevii, trebuie să le vorbească pe limba lor. I-a cumințit până și pe cei care deranjau constant orele de curs pentru că a știut să-i asculte, iar copiii au observat asta. 14 ani mai târziu, pusă în fața grevei din educație, profesoara de franceză care predă acum la Colegiul Național „Gheorghe Șincai” din Capitală a ales să-și continue orele. O schimbare în educație nu trebuie să se oprească la majorarea salariilor „obscen de mici” ale profesorilor, ci să continue inclusiv printr-o reformă internă, o „curățenie” pe care cadrele didactice să o facă printre ele și o îmbunătățire a modului în care se ocupă de elevi. „Cred că ar trebui să fim cu toții dați afară și să începem să angajăm de la zero”, spune profesoara.
Elevii nevăzători au nevoie de educație vizuală.
Profesorii din toate unitățile de învățământ pot urma, începând de luna viitoare, un curs online format din trei module în care vor învăța cum să evalueze starea unei victime și cum să acorde primul ajutor în caz de urgență. Peste 70.000 de români mor anual pentru că nu primesc la timp primul ajutor, potrivit programului România în siguranță. Luna trecută, o elevă de 14 ani din Cluj a murit după ce s-a înecat cu un jeleu la școală și nimeni din jurul ei nu a știut să aplice manevra Heimlich.