Amintiri de la prima olimpiadă de matematică din istorie

De Maria Bercea

Olimpiada Internațională de Matematică (IMO) din 1959, de la Brașov, a fost prima experiență internațională pentru viitorul președinte al secției de matematică a Academiei Române, președintele onorific al actualei ediții a IMO de la Cluj.

11.07.2018

Erau și ei frații noștri

De Ana Maria Ciobanu, fotografii și video de Andrei Becheru

La Casa de Copii din Bușteni au crescut mii de băieți. Pentru unii dintre ei, revederea cu foștii colegi supraviețuitori ai sistemului de protecție comunist e o ocazie de a depăna amintiri, dar și de a le nuanța pe cele mai dureroase și ascunse.

24.06.2019

Interviu cu ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu. Șansele de a deschide școlile cresc „cu cât numărul celor care au disponibilitate de vaccinare va fi mai mare”

de Andreea Ofițeru. Video: Cosmin Nistor

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, se va vaccina imediat ce îi va veni rândul și va face public momentul. Vrea prin asta să-i convingă și pe colegii lui profesori să se vaccineze. Pe primul loc în decizia readucerii copiilor la școală va fi însă situația epidemiologică, apoi situația vaccinării în general. Ministrul a spus pentru Școala 9 că se va uita și la soluțiile găsite de alte țări și la cât de mult au rămas în urmă elevii din cauza predării online.

06.01.2021