Redacția

Școala9

Redacția Școala9

Scriitori de manual. Adina Popescu: „Și azi pentru mulți copii scriitorul e doar o statuie în centrul orașului”

de Medeea Stan. Ilustrație: Mircea Pop

Ce a vrut să spună autorul? Este o întrebare-clișeu la care rezonează oricine a fost sau este elev. Școala 9 intermediază, în seria de interviuri „Scriitori de manual”, întâlniri între cititorii noștri și autorii români ale căror texte se găsesc în cărțile școlare. Vrem să aflăm nu doar ce a vrut să spună autorul, ci mai ales cine este autorul sau autoarea. Săptămâna aceasta am vorbit cu Adina Popescu despre: viața ei de elevă; întâlnirile cu școlarii de astăzi, nedumeriți când văd o scriitoare fără rochie de seară și cum a trăit tranziția de la comunism la democrație în clasa a V-a. Adina Popescu deschide manualul de a VI-a al Editurii Art cu textul „Un păianjen care se crede Spiderman”, pe care l-a țesut special pentru el.

15.06.2021

Hotar între școală și timp liber

de Nicoleta Coșoreanu, fotografii de Oana Barbonie

O profesoară de limba română din Sinaia a creat o anticafenea în școală, pentru a încuraja elevii să se implice în activități culturale.

28.03.2019

Bacul la avizier

De Nicoleta Coșoreanu, Anca Iosif, Irina Tacu, Roxana Stan și Elena Văduva

În curțile a patru licee din București, unele de top, unele cu rezultate mai modeste, absolvenții de clasa a XII-a s-au strâns azi să își vadă rezultatele la Bacalaureat, să se bucure sau să se consoleze reciproc.

04.07.2018