Redacția

Școala9

Redacția Școala9

O familie de români din Moscova, despre școala rusă. „Ei sunt competitivi și când se distrează. Nu au conceptul de locul doi”

Am ales, în vreme de război, să discutăm despre școală. Pentru că, atâta vreme cît școlile continuă să funcționeze, avem o șansă să oprim războaiele. Rusia este astăzi, într-un fel, prizoniera involuntară a deciziilor conducerii sale beligerante și care tulbură pacea lumii. Rusia este locul unde, spune o familie de români care locuiește de 8 ani la Moscova, portretul lui Vladimir Putin e în sălile de clasă deși „nu le impune nimeni. Ci pur și simplu ei îl văd ca pe un lider”. Dar în Rusia se face și școală. Să vedem cum. Pentru că am ales să vorbim despre școală.

Alexandra Muscalu, profesoara din Ilfov care a transformat ședințele cu părinții în întâlniri unu la unu

de Ema Tănase

Alexandra Muscalu, profesoară de engleză în două localități din Ilfov, s-a încăpățânat să le arate copiilor cât de folositoare poate fi o limbă străină. După un an la catedră a realizat, cu ajutorul colegilor, o sală de lectură modernă care a dus și la scăderea abandonului școlar. Asta pe lângă vizitele acasă și întâlnirile regulate cu părinții. „E nevoie de a schimba școala într-un mediu prietenos, un mediu în care să nu existe teama de exprimare”, crede tânăra profesoară.

Cele mai citite articole din 2023. De la satul care a luptat pentru o școală și povestea unor profesori excepționali la rețeaua licențelor cumpărate pe internet

Redacția Școala 9

Școala 9 este o platformă educațională independentă, susținută de BRD Groupe Société Générale, și-a dorit, de la înființare, în urmă cu 7 ani, să trateze subiectele importante de pe agendă într-o abordare așezată și să aducă mai multă cunoaștere într-un domeniu esențial pentru societate. În 2023 am scris sute de reportaje, interviuri și analize despre domeniul educației, într-un an marcat de cea mai importantă grevă a profesorilor din ultimul deceniu și de adoptarea unei noi legi. Tragem linie. Am făcut o selecție cu cele mai citite articole de pe site-ul nostru, care sperăm să vă inspire și să vă dea speranță. Vă mulțumim că ne citiți! Ne vedem în 2024.

30.12.2023