Știu să scrie litere și cifre, știu și să le citească, dar nu înțeleg cum funcționează lucrurile într-un sistem de reguli și bune practici logice. Ce înseamnă, cu adevărat, să fii analfabet funcțional?
Examenele s-au terminat, iar notele pe care le primește educația românească sunt subiect de contestație. În cea mai dificilă vară din anii 90 încoace, cifrele și studiile arată o societate din ce în mai ruptă în două, fără notă de trecere la materiile solidaritate și echitate. În acest context, este periculos să cădem și testul sincerității.
Tradițional, adunăm la sfârșit de an cele mai prețioase amintiri. V-am prezentat deja cele mai reușite texte, astăzi vă arătăm și fotografiile de colecție. Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea sunt fotoreporterii care ilustrează materialele Școala 9, care merg cu noi pe teren și trec prin propria lentilă subiectele pe care le abordăm. Materialele noastre sunt mai bune datorită muncii lor care se împletește adesea cu arta.