Cercetătorii de la Universitatea Babeş-Bolyai au găsit soluții pentru scăderea cu 90% a concentrației de radon din clasele unui liceu de stat din Cluj. E important ca măsurarea nivelului acestui gaz toxic să aibă loc în toate școlile, spun ei. Dar Ministerul Sănătății nici nu a pornit campania de informare așteptată încă din 2018.
În urmă cu cinci ani, Luiza Apostu a pornit într-o călătorie pe la școli care folosesc metode alternative de învățare din Olanda, Belgia, Spania și Mexic. S-a întors în țară și a înființat Rubik, un afterschool care nu are profesori, ci ghizi de învățare, în care elevii își pot alege activitățile și pot intra nepoftiți în camera profesorilor - numită sugestiv „necancelarie”.
Comportamentul elevilor este „cu siguranță mai rău" după pandemie, a declarat pentru revista de opinii și cercetare Education Next, Mona Delahooke, psiholog pediatru. „Există încărcături de stres mult mai mari pe care profesorii și elevii le poartă cu ei". Ce metodele pentru gestionarea comportamentului neadecvat își fac loc la clasă?