Dacă vrei să generezi schimbare pe termen lung în comunitate, cel mai eficient mod de a o obține e să-i înveți pe copii să o producă.
O profesoară de liceu povestește cum își convinge elevii că matematica e frumoasă și când tratează concepte abstracte, și când are aplicabilitate în lumea reală.
Prima generație care a făcut clasa zero este și prima care va susține evaluarea națională după un an întreg de pandemie, cu ore mai mult online. O elevă de liceu din Buzău a întrebat 150 de colegi de clasa a opta, de la școli din tot județul, dacă se simt pregătiți pentru examene, cum a decurs pregătirea în online și ce soluții văd ei pentru a recupera materia. Nu este un studiu sociologic realizat după rigori științifice și nici nu are un eșantion reprezentativ. Este însă o oglindă a felului în care o parte din elevi văd școala în pandemie, care le sunt fricile și speranțele.