Vremurile miuțelor și jocurilor de-a prinselea pe mijlocul străzii au apus. Orașele au devenit tot mai nesigure pentru copii, iar părinții tot mai temători să-i lase singuri. Mai mult, nu doar că și-au pierdut locurile de joacă, treptat rămân și fără dreptul de a-și însoți părinții la restaurant sau în hoteluri. S-a întâmplat recent ca un local din București să impună regula ca cei mici să stea permanent așezați, dar e un trend global. Polarizată, discuția pendulează între „locurile child free încalcă drepturile omului” și „copiilor crescuți cu prea multă libertate le lipsește bunul simț”. Dar dezbaterea e multifațetată și cu rădăcini până în comunism.
Peste 3 milioane de elevi au început astăzi școala. Copii, părinți și profesori s-au adunat buchet în curțile școlilor pentru tradiționala ceremonie și cu speranța unui an fără întreruperi. Unii au trebuit să asculte și discursurile demnitarilor: la Colegiul Național „Grigore Moisil” din București au venit președintele Klaus Iohannis, ministrul Educației Sorin Cîmpeanu și primarul Sectorului 6 Ciprian Ciucu. Cum a arătat prima zi de școală, prin lentila fotoreporterilor Eli Driu, Dumitru Angelescu și Vlad Chirea.
În țări precum Franța sau Marea Britanie, adolescenții de peste 16 ani nu au nevoie de acordul părinților pentru a se vaccina. În țara noastră, fiindcă e nevoie de consimțământul adulților, această decizie creează conflicte: părinți care nu vor să-și vaccineze adolescenții, deși ei și-ar dori sau părinți care îi vaccinează fără să țină seama că acestora le e frică. Psihoterapeuta Silvia Guță a oferit cinci recomandări despre cum pot părinții să comunice cu copiii lor pe tema delicată a vaccinării și despre pandemie.