Reporter

Valentina Nicolae

Scriu ca să înțeleg lumea în care mă mișc. 

Alte articole

Clasă

Un elev a dat în judecată Seminarul teologic din Craiova pentru că nu i s-a permis să facă școală online

de Andreea Archip

Alexandru Grad Grigoraș a fost elev în clasa a XII-a la Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Grigorie Teologul”, din Craiova, până în luna octombrie 2020, când a fost exmatriculat. I s-a retras binecuvântarea, condiție obligatorie pentru a putea fi seminarist, pe motivul că a acumulat absențe și că este indisciplinat. Băiatul spune însă că problemele cu conducerea seminarului au altă cauză: a cerut să facă școală online fiindcă este bolnav. A dat în judecată liceul și cere să fie reînmatriculat.

13.01.2021