Scrisoarea unei profesoare care a supraviețuit unui atac armat la școală către comunitatea din Uvalde, Texas. „Vă spun ceea ce nouă nu ne-a spus nimeni”

În SUA, au avut loc în jur de 20 de atacuri armate pe an din ultimii cinci. Kimberly Krawczyk este o profesoară care a scăpat ca prin minune în urma unui atac asupra școlii sale din Florida, în 2018. Cu emoție și empatie, transmite un mesaj comunității îndurerate din Uvalde, Texas, unde în această săptămâna un tânăr înarmat a ucis 19 elevi și doi profesori. Redăm integral scrisoarea sa publicată de Business Insider.

29.05.2022

Eram profesor în clădirea 1200 din campusul liceului Marjory Stoneman Douglas din Parkland, Florida, la 14 februarie 2018 - ziua în care un fost elev a adus o armă în campus, omorând 17 persoane și rănind alte 17.

Predau matematică și lucram în clădirea „bobocilor” în momentul împușcăturilor, dar nu am deschis ușa. Trăgătorul nu a observat clasa mea; cred că era atât de încântat de ravagiile pe care le făcuse încât nu și-a dat seama că eram acolo. Am fost foarte norocoși.

Îmi amintesc că cineva mi-a spus odată că au fost doar 10 minute de focuri de armă - dar a fost mult, mult mai mult decât atât. Am plimbat 25 de copii de 14 ani peste cadavre.

Când am auzit despre împușcăturile din Texas, am primit o mulțime de telefoane de la familia mea. Apoi apeluri de la prieteni. Apoi colegi de serviciu care m-au întrebat dacă sunt bine.

Și nu sunt. Îmi plimb câinele. Mă uit la cer. Îl urăsc pe Dumnezeu; îi mulțumesc lui Dumnezeu. Îmi exersez respirația.

Cifrele nu au fost inițial exacte pe fluxul de știri pe care îl urmăream, dar, ca supraviețuitor, am învățat să aștept și să privesc. Pe măsură ce cifrele au crescut, inima mea s-a scufundat.

Am văzut fotografiile profesorilor care, cu siguranță, au făcut tot posibilul pentru a-și salva elevii - copiii lor, pentru că profesorii își văd elevii ca pe o familie - și sunt devastată. Mi-am petrecut noaptea răspunzând la apeluri și mesaje între crize de plâns de durere și furie. Cum s-a putut întâmpla așa ceva? Nu spunem de fiecare dată „nu vom lăsa să se întâmple din nou”?

Profesoară din SUA care a supraviețuit unui atac armat

Foto credit: parklandtalk.com

Cred că începem să ne detașăm de violență. Este atât de ușor să spunem că ne pare atât de rău că s-a întâmplat acest lucru și să ne întrebăm unii pe alții dacă am văzut știrile de astăzi. Dar nu se poate ca acest lucru să se transforme în asta - sunt implicați oameni reali, sunt implicați doar niște copii. Cu câteva zile în urmă se jucau cu păpuși Barbie și colorau felicitări de Ziua Mamei. Sunt oameni, nu numere.

De ce naiba continuăm să alegem taberele? Ce tabără este de cealaltă parte a baricadei când vine vorba de prevenirea crimelor fără sens? Cu toții greșim - și o spun cu tărie. Trebuie să recunoaștem acest lucru și să începem să lucrăm împreună.

Legile privind armele de foc sunt greșite, politicile școlare sunt greșite, securitatea școlară este greșită, serviciile de sănătate mintală sunt greșite, finanțarea școlilor este greșită, prezența la vot este greșită. Putem face mai bine; trebuie să facem mai bine. Noi, ca societate, nu ne facem treaba.

Pentru comunitatea din Uvalde, permiteți-mi să vă spun mai întâi ceea ce alții ne-au spus nouă: Sunteți iubiți, sunteți importanți, sunteți necesari. Stați împreună - comunitatea contează.

Și dați-mi voie să vă mai spun ceea ce nu ne-a spus nimeni: Sunteți puternici, dar nu trebuie să fiți. Poți cere ajutor și poți cere ca acesta să fie de calitate. Cunoașteți experiența dumneavoastră și a copilului dumneavoastră. Nu lăsați pe nimeni să vă manipuleze.

Alții vă vor invita într-un parc - mergeți. Familia va încerca să vă ajute - lăsați-i. Cineva vă va cumpăra o cafea cu lapte - dați din cap și zâmbiți. Iubirea vine în multe forme.

În zilele următoare vă veți face programul în funcție de înmormântări. Va trebui să completați rapoartele victimelor și să organizați strângeri de fonduri. Vă veți chinui să vă dați jos din pat și veți uita ce zi este. Vă veți plimba câinele. Îl veți urî pe Dumnezeu; îi veți mulțumi lui Dumnezeu. Veți găsi focul pentru a merge mai departe.

După Parkland, am avut mai multe dialoguri cu reporteri, familii și forțele de ordine

Întotdeauna este același lucru: ce am fi putut face? Continui să vorbesc pentru că sper că într-una din aceste zile voi găsi o coardă sensibilă la cineva care poate fi schimbarea.

Oamenii mă sună și încearcă să facă tot posibilul să mă verifice - ceea ce apreciez și este foarte important. Dar este foarte greu să înțelegi prin ce am trecut eu dacă nu ai trecut tu însuți prin asta.

Predau în continuare, dar acum predau la o altă școală. Am un câine de serviciu care mă ajută. Și vorbitul cu copiii mă ajută foarte mult. Suntem camera 1257; am rămas în contact. Am chiar și un tatuaj cu o inimă deschisă cu 1257 în ea, pentru că 1257 este pentru totdeauna în inima mea.

Suntem o familie care s-a unit prin ceva teribil. Avem un chat de grup și ne trimitem mesaje la fiecare aniversare, zi de naștere și sărbătoare, iar eu le trimit mici cadouri. Chiar iau o gustare cu unul dintre ei în acest weekend.

Întotdeauna le spun: Sunteți sistemul de sprijin al fiecăruia dintre voi pentru a trece peste asta.

Preluare din Business Insider

Școala9

Redacția

Redacția Școala9