Urmăriți în direct dezbaterea online „Profesorii și disciplina”

Școala 9 organizează astăzi, de la ora 15.00, dezbaterea online „Profesorii și disciplina”, la care este invitat și Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu. Evenimentul poate fi urmărit pe Facebook. Vom vorbi despre cum pot fi rezolvate abaterile disciplinare ale cadrelor didactice împreună cu: Cornelia Popa Stavri, secretar general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ, Andreea Ionescu, fondatoare a Grupului civic „Părinții cer schimbare”, Antonia Pup, editorialistă Școala 9 și activistă în domeniul educației și Rareș Cotoi, secretar executiv al Consiliului Național al Elevilor.

Redacția Școala 9

Mai puțin de 1% din totalul profesorilor din România comit abateri disciplinare în fiecare an. În ultimii doi ani, au fost 392 de cadre didactice anchetate printre cei 173.000 de profesori din țară, potrivit datelor Ministerul Educației.

Școala 9 a demarat campania „Profesorii și disciplina” prin care a urmărit mai multe cazuri: cadre didactice care și-au agresat sexual, fizic sau emoțional elevii și care au revenit la catedră, în alte clase sau școli.

Ce soluții sunt pentru rezolvarea problemei? În ce condiții ar putea să revină în sistem profesorii care au fost violenți cu elevii? Pot fi ei monitorizați și obligați să treacă prin consiliere psihologică?

Invitații la dezbatere sunt:

• Sorin Cîmpeanu, Ministrul Educației
  • Cornelia Popa Stavri, secretar general al Federației Sindicatelor Libere din Învățământ
  • Andreea Ionescu, fondatoare a Grupului civic „Părinții cer schimbare”
  • Antonia Pup, coordonator advocacy la Societatea Academică din România
  • Rareș Cotoi, secretar executiv al Consiliului Național al Elevilor

Timp de două săptămâni, Școala 9 a prezentat în cadrul campaniei „Profesorii și disciplina” cum profesorii violenți primesc pedepse modice și de multe ori se întorc la catedră în alte clase sau școli. Doar unu din zece profesori cercetați disciplinar e dat afară din învățământ. Pedepsele cele mai uzuale sunt avertisment, mustrare scrisă și scăderi salariale. Așa s-a ajuns ca un profesor din Hunedoara care a strâns un elev de gât să fie sancționat cu o scădere de 5% din salariu și un altul din București, acuzat de comportament indecent la ore, să nu poată fi anchetat fiindcă și-a luat concediu fără plată.

Diana Vasile, psiholog și președintele Institutului pentru Studiul și Tratamentul Traumei, a vorbit pentru Școala 9 despre importanța consilierii profesorilor agresivi, dincolo de sancțiuni. Iar sociologul criminolog Gabriel Oancea a explicat etapele schimbării unui om, astfel încât să nu mai recidiveze, un proces complex și de lungă durată.

De asemenea, mai mulți parlamentari care au încercat schimbarea legislației și-au spus viziunea. Cei mai mulți cred că anchetele ar trebui să fie unele externe, nu făcute tot de cadre didactice din aceeași școală.

Școala9

Redacția

Redacția Școala9

dezbatere online, profesorii si disciplina, profesori agresivi, sorin cimpeanu, ministrul educatiei