„Vrei să asculți muzică? Ascultă în căști!” Liceanul care vrea să facă Bucureștiul să tacă

Alexandru Bulgariu, elev în an terminal la Liceul Teoretic „C. A. Rosetti” din București, este unul dintre adolescenții implicați în cauza protecției mediului. Din generația Gretei Thunberg, liceanul a participat la proiecte de reciclare și ecologizare, de plantare de copaci și încearcă să atragă atenția în rândul colegilor săi cu privire la poluarea fonică din București. „Când sunt la restaurant, să pot auzi liniștit muzica fără claxoane, înjurături sau motociclete”, definește Alexandru orașul ideal. Aproape 60% dintre cei de vârsta sa s-au declarat extrem de îngrijorați cu privire la schimbările climatice, într-un sondaj realizat în 2021 de publicația medicală The Lancet.

Un bărbat își plimbă câinele pe aleea de pe marginea Lacului Floreasca. Un bunic își aduce nepotul de la școală și se bucură de soarele de amiază. Dinspre bulevardul Mircea Eliade, pe unde se află și Liceul „Rosetti” , se ridică un zid sonor de claxoane care îi folosește perfect lui Alexandru pentru pledoaria anti poluare fonică.

„Ne deranjează, ne tracasează, ne frustrează, ne și distruge urechea pentru că melcul cohlear care captează sunetele, dacă stă prea mult expus la aceste sunete înalte, nu mai poate recepta unde mai joase. Nu mai auzim șoapta, vântul, cuvinte pronunțate la o tonalitate mai joasă”, explică băiatul. Este la specializarea Biologie-Chimie și se pregătește pentru facultatea de medicină. Știe însă atât de multe despre poluarea fonică pentru că a participat la un concurs pe teme de mediu, desfășurat la Timișoara. Lucrarea sa, cu care a luat locul al treilea, a fost despre sunete și cum ne afectează ele viața urbană. Iar Bucureștiul a fost un studiu de caz extrem.

Bucureștenii, cei mai nemulțumiți de zgomot din Europa

„Și la mine în cartier se aud adesea zgomote infernale, claxoane, motoare. Nici nu ne dăm seama, dar zgomotul este unul dintre motivele pentru care oamenii devin mai agresivi. Mi s-a întâmplat să am teme de făcut și nu mă puteam concentra din cauza zgomotului de pe stradă”, spune băiatul.

Încearcă să-și facă partea lui de cetățean, cum ar fi să le spună atunci când are ocazia celor din generația sa să facă liniște. „Vrei să asculți muzică? Ascultă în căști! La fel și cu claxoanele. Nu le mai folosi în exces, nu ajută. Ambele lucruri sunt până la urmă parte a unei igiene emoționale.”

Vorbește oriunde poate despre această temă ca să atragă cât mai mult atenția asupra problemei care este una ce pare să se agraveze cu fiecare an. Limita de poluare fonică impusă de lege este de 70 de decibeli și măsurători realizate în 2017 au arătat cum aceasta este depășită pe sute de străzi din Capitală, potrivit publicației Buletin de București. La fel, un studiu Eurostat din 2015 arată că locuitorii Bucureștiului sunt cel mai deranjați de zgomot dintre toate capitalele europene. Și în ce privește  calitatea aerului suntem tot pe primul loc la nemulțumire.

Alexandru Bulgariu

„Mi-ar plăcea ca Bucureștiul să fie un oraș în care aerul nu este greu”

„Nici nu realizăm cât de importantă este sănătatea noastră. Ar trebui să fie un semnal în rândul tinerilor să reciclăm, să selectăm, să fim atenți la ce și cât consumăm”, mai spune băiatul care s-a implicat în mai multe proiecte de mediu.

Printre ele s-au numărat EcoProvocarea și ASAP (Armata Selectării Atente a Plasticului)  desfășurare în liceul său, „Rosetti”. A plantat puieți de mesteacăn și arbuști de cătină în curtea școlii și împreună cu toți colegii lui colectează selectiv. Nu doar că fac un bine mediului și bugetului primăriei - fiecare tonă de deșeuri care ajunge la reciclat, și nu la groapa de gunoi, înseamnă o economie de aproximativ 700 de lei – și școala are de câștigat. Școala care colectează cantitatea cea mai mare de deșeuri este dotată cu panouri fotovoltaice. Competiția e acerbă, sunt în jur de o mie de școli din toată țara în joc.

Alexandru crede că oricum toată lumea câștigă dacă se colectează deșeurile și dacă avem o atitudine mai responsabilă față de mediu.

„Mi-ar plăcea ca Bucureștiul să fie un oraș în care aerul nu este greu, un oraș în care nu mai răgușim, fiindcă la un moment dat plămânii noștri devin prea încărcați cu multe substanțe. Mi-ar plăcea când sunt la restaurant, să pot auzi liniștit muzica de la vioară fără claxoane, înjurături sau motociclete. Să nu mai văd mizerie pe jos și acasă să nu mai aud mereu de afară pickhamerul.”

Andreea Archip

editor coordonator

A terminat Facultatea de Jurnalism la Iași. A fost redactor-șef la „Opinia Studențească”. În 14 ani de presă, a lucrat la Evenimentul Zilei, Adevărul, TVR - Departamentul Știri, Digi 24 și Libertatea, unde este reporter și în prezent. A lucrat așadar în presă scrisă, televiziune și online. Domeniile de interes au fost mereu din domeniul social: educație, drepturile omului, sănătate.

mediu, protectia mediului, asap, colectare selectiva scoli, elev activist