Am citit multe (am vrea să spunem toate, dar poate că nu e așa) comentarii la articolele pe care le-am publicat în „Școala 9”. Unii dintre cititorii noștri ne-au dat dreptate, alții ne-au înjurat, a fost și o categorie care ne-a recomandat să mergem în școli să vedem care este realitatea (deși în fond noi nu am părăsit niciodată școala, deci transmitem de la fața locului). „Dacă doriți o recredibilizare a învățământului de ce scrieți asemenea articole?” ne-a întrebat cineva.
Aglomerație, blocaj, congestie. Este vina părinților care își duc copiii mici cu mașina la școală în fiecare dimineață?
ANALIZĂ. O lecție de fizică fără sprijinul ecuațiilor se apropie de literatură, în timp ce teoriile și calculele care nu au în vedere și un fenomen al naturii sunt abstracțiune. Fizica din școlile românești întreține echilibrul cu o precauție care nu este mereu educativă.