În ultimii doi ani, 392 de profesori au fost cercetați disciplinar pentru agresiuni sau comportament abuziv. Dintre ei, doar pentru 10% le-a fost desfăcut contractul de muncă, restul au primit avertismente, mustrări scrise sau tăieri salariale. Pentru 17% dintre ei fapta nu a putut fi dovedită. Școala 9 vă prezintă mai multe cazuri de profesori care și-au pierdut definitiv dreptul de a mai preda. Un nou episod din seria „Profesorii și disciplina”.
„Bătaia la fund” - cu acordul părinților - a fost reintrodusă ca pedeapsă pentru elevii indisciplinați dintr-un stat din SUA. Cei mici vor primi una sau două lovituri cu o paletă din lemn, iar elevii mai mari, de liceu, vor primi până la trei lovituri. Pedeapsa corporală va fi aplicată ca ultimă soluție, spun autoritățile școlare, care menționează că mulți părinți au cerut o astfel de pedeapsă în locul excluderii de la cursuri sau a exmatricularii. În 19 state din SUA este în continuare legală pedeapsa corporală. În România, pedeapsa corporală sau de alt tip, ca trimisul la colț sau statul în picioare pe parcursul orelor au fost interzise în școli în 2013.
Profesori, elevi și activiști au ieșit cu miile în stradă în prima zi de școală. Au existat școli care au decis să nu își primească festiv elevii, altele au continuat tradiții. Liceenii de la Școala cea mai 9 au relatat din curtea școlii sau din mijlocul protestelor.