La firul ierbii

Să vedem de unde crește schimbarea și ce ne aduce.

de Georgiana Ilie, ilustrație de George Roșu

Schimbarea educației poate veni doar dacă recunoaștem că școala e o parte a comunității, nu doar o instituție cu porțile închise în spatele cărora se întâmplă mistere. Există, peste tot în țară, organizații și activiști locali și naționali care schimbă deja școlile împreună cu profesorii, părinții și elevii. Unii rezolvă probleme locale, cum ar fi nevoi ale comunității pentru care elevii și profesorii pot face voluntariat și pot învăța din proces. Sau se îngrijesc ca cei mai vulnerabili copii să poată merge la școala. Alții lucrează la nivel național și monitorizează, de exemplu, cum sunt implementate programe naționale de acces la educație sau îi învață pe directori să fie manageri mai buni.

Fie că au ca obiectiv educația, mediul, asistența socială sau sănătatea, toate aceste organizații și toți acești activiști lucrează acolo unde e cea mai mare nevoie de ei, în școală, la firul ierbii. Iar în luna aprilie ne vom uita la unele dintre cele mai interesante și cu impact inițiative, pentru a-i inspira și pe alții să le aplice în propriile comunități.

Dacă știi organizații sau activiști care schimbă școlile din jurul tău, scrie-ne la redacție@scoala9.ro de ce crezi că trebuie să știe și restul lumii despre ei.

George Roșu

Artist

E născut în Brașov și fugit în Cluj, cu un ochi la Berlin. Desenează și scrie peste desene de aproape 15 ani, dar lui îi par mai mulți. E încadrat la ilustratori și profită de asta ca să apară prin reviste și librării Și-a propus să încărunțească repede. Are pisică de 10 ani și 8 kile. Este co-fondator al spaţiului de artă RAFT.

Georgiana Ilie

Editor

Scrie despre educație și dezastre.

la_firul_ierbii