
Respiră peliculă, scrie-n versuri și când vede galben îmbrățișează.

Cine ar trebui să plătească pentru participarea profesorilor la banchetele de final de clasa a opta sau de liceu? Este o temă pe care a lansat-o profesorul bucureștean Cătălin Osiceanu, într-un apel făcut către profesori, pe rețelele sociale. El susține că fiecare trebuie să își plătească ce consumă atunci când participă la aceste evenimente. Școala 9 a întrebat reprezentanți ai părinților și elevilor, care în mod normal sunt organizatorii banchetelor, cum văd ei lucrurile.
Într-o școală din centrul Capitalei, părinții luptă pentru săpun și hârtie igienică.
Când ești acolo să înhați șansele care ți se oferă, crești și-ntr-un loc mic.